„Očekávám, že to bude sranda, ale může to skončit i propadákem, když bychom toho moc nevěděli,“ obává se páťačka Veronika Vlková. Za pět minut zvoní v bernartické základní škole na první vyučovací hodinu a žáci vstupují do  nevšedního pátečního  dne. Z deváťáků se totiž stali učitelé.

„Dobrý den, posaďte se. Jak se máte?“ říká anglicky „nová učitelka“ Vendula Mužíková. Premiéru za katedrou si odbývá právě u páťáků, kteří první hodinu mají angličtinu.  „Připravila jsem si pro ně prezentaci na počítači, práci na známky a zábavné hry,“ jmenuje Vendula, která angličtinu ovládá velmi dobře, takže příprava na hodinu pro ni náročná nebyla.

„Dneska ještě budu učit češtinu ve druhé a čtvrté třídě a výtvarku a hudebku,“ doplňuje deváťačka Vendula, která se chystá studovat milevské gymnázium a potom  možná pedagogickou fakultu.

Vlohy, jak se zdá, k učitelství má. Po skončení hodiny ji odměnili páťáci i učitelka angličtiny Pavlína Kramperová, která Vendulin výkon sledovala z poslední lavice, velkým potleskem. „Já si myslím, že to bude moc šikovná paní učitelka. Hodina se jí povedla. Byla jsem maximálně spokojená,“ pochválila Vendulu Pavlína Kramperová. Hodina se líbila i páťačce Michaele Sládkové. „Byla dobrá, byla sranda,“ hodnotila Michaela.

Vendulu Mužíkovou reakce páťáků potěšily, ale přiznala i nervozitu. „Docela mě překvapilo, že si děti rychle zapamatovaly nová slovíčka. Já si je musím projít mnohem častěji než ony,“ hodnotila svoje první zkušenosti v roli učitelky  Vendula.

Nápad, že by se deváťáci stali učiteli, vznikl v bernartické škole před rokem. Přišli s ním žáci. Akci Dnes učím já připravují ve škole ke Dni učitelů. „Záleží to na deváté třídě, zda do toho chce jít. Dneska ze třinácti dětí vyučuje deset,“ říká ředitel školy Petr Vašíček, který deváťáky coby učitele nahrává na video, a ti si pak zpětně mohou  ohodnotit svůj výstup. „U některých dětí, u kterých jsme předpokládali, že budou dobré, nakonec jejich výkon nebyl tak dobrý. A naopak. Děti se nám ukážou v jiném světle,“ dodává ředitel školy Petr Vašíček.

Vendula Mužíková si od pátečního dne slibovala především získání nových zkušeností.