S nápadem na pořízení zvoničky přišli organizátoři Adventu v Písku. Byla ale nad jejich finanční možnosti a proto svůj nápad prezentovali přes internetový portál Hithit. Potřebovali vybrat celkem 55 tisíc. "Pár hodin před koncem sbírky bylo ale vybráno 75 procent částky. Měli jsme obavu, že to nevyjde. Předposlední den jsme proto dali na Facebook příspěvek, že se začínáme modlit, protože do konce sbírky zbývají hodiny a od toho okamžiku tam těch zbývajících 25 procent doskákalo," neskrýval radost Jan Němec ze spolku Cohiba Musica a dodal, že se finální částku podařilo dokonce překročit o 12 tisíc.

O podobu zvoničky se postaral už osvědčený dřevořezbář Jiří Nekola, který vyřezával i postavy v betlémě pod vánočním stromem na Velkém náměstí. "Zadání pro řezbáře znělo, aby byla zvonička podobná věži děkanského kostela, který stojí na Bakalářích a je takovou dominantou Písku. Pan Nekola se nechal slyšet, že jsme mu dali zabrat a pokusí se s tím zadáním poprat. Když pak poslal fotku, tak nám spadla brada, protože se mu to opravdu povedlo," pochválil dílo Jan Němec.

Ježíšek je zpátky na svém místě v píseckém betlému, únosci ho vrátili.
Slaměný betlém v Písku je zase kompletní, v únoscích Ježíška se hnulo svědomí

Zvon do zvoničky je ale na výrobu časově náročnější a bude proto odlitý až v prvním čtvrtletí příštího roku. O jeho vznik se postará zvonařská dílna Michala Votruby v Myslkovicích nedaleko Tábora. "S Pískem je ale spojený, protože tady studoval na restaurátorské škole. Aby zvonička nezela prázdnotou, tak nám pro letošní rok půjčil jeden ze svých už vyrobených zvonků, aby si lidé mohli zacinkat," doplnil organizátor píseckého adventu, který chce zároveň moc poděkovat všem, kteří se na pořízení zvoničky podíleli.

Organizátoři Adventu v Písku mají s projekty financovanými prostřednictvím internetového portálu Hithit už jednu pozitivní zkušenost. V roce 2019 totiž díky dárcům pořídili dřevěný betlém se svatou rodinou a pastýřem s ovečkami, který je na Velkém náměstí přímo pod vánočním stromem.