V případě neshody se otevírá možnost středopravicové koalice pěti stran, která by vyšachovala právě vítěznou ČSSD.

O její přípravě se v kuloárech hovoří, potvrdit informace ale včera lídři stran a vyjednávači odmítli. Taková koalice by kromě Jihočechů 2012 (4 mandáty), TOP 09 (4), ANO 2011 (3) potřebovala ještě Písecký patrioty (2) a minimálně jednu ze čtyř jednomandátových stran.

Funkční koalici pěti stran si dovede představit lídr Píseckých patriotů Radek Boček. „Myslím si, že by se lidé domluvili. Vidím to v malých obcích, kde jsou jednotliví kandidáti a také se domluví, když je potřeba udělat například kanalizaci," řekl včera Radek Boček. „Zatím nás nikdo neoslovil, nicméně čtu noviny a vím, že pro ČSSD jsme nepřijatelným partnerem," uvedl Radek Boček.

Jednomandátové strany VPM, Piráti, ODS a KDU-ČSL tak mohou sehrát roli toho, kdo vyšachuje vítěznou ČSSD. „Tu sílu vnímáme. My se kloníme spíše doprava. Jednali jsme už s ODS a chceme se sejít se všemi stranami a vyslechnout si jejich představy. Nemyslím si ale, že bychom se uvázali v nějaké koalici, spíš jsme ochotni ji podpořit," řekl Martin Brož za Českou pirátskou stranu. Zastupitel za ODS Zdeněk Kulič se k nabídkám nechtěl vyjadřovat. „To nechám bez komentáře," řekl včera. 

Se zastupitelem za KDU – ČSL už se předběžně dohodla ČSSD. „Mluvili jsme spolu a ještě si naše postoje potvrdíme osobně," řekl včera lídr ČSSD Ondřej Veselý. Ten se sejde dnes ráno s Martinem Brožem.

Středopravou koalici by mohl umožnit svým hlasem i zastupitel za VPM Jiří Hladký. „Středopravou koalici bychom podpořili. Zatím ale náš čtyřčlenný vyjednávací tým oficiálně nikdo neoslovil, ale jednotlivci z dalších stran a hnutí, které mohou vytvořit koalici, se již ozývají," uvedl včera Jiří Hladký.

Klíčovou roli v případné středopravé koalici sehrají Jihočeši 2012. Podle názoru Luboše Průši, jednoho z vyjednávačů za Jihočechy, jsou možnosti otevřené. „Z několika možných koalic mají podle mého názoru největší šanci dvě: První v čele s ČSSD a v druhém případě by šlo o středopravou koalici bez vítěze voleb. Věřím, že do konce týdne bude rozhodnuto," uvedl Luboš Průša. „Řekla bych, že potencionální partneři si nechávají všechny dveře otevřené," řekla jednička Jihočechů 2012 Eva Vanžurová. Ti v pondělí jednali s ANO 2011. „Nehovořili jsme o konkrétních možnostech spolupráce, spíše jsme si vyjasňovali pozice," doplnila Eva Vanžurová.

Včera večer jednali zástupci ANO 2011 s TOP 09. „V úvahu pro nás přichází středolevá nebo středopravá koalice, ale může se také stát, že koalice bude bez ANO 2011 a my zůstaneme v opozici," podotkl lídr ANO 2011 Jiří Hořánek.