Milevsko – Náplň letošního jubilejního desátého velikonočního jarmarku starých řemesel, který se v neděli koná v Milevském muzeu, bude ustálená a příchozí uvidí opět tradiční lidová řemesla jako hrnčířství, řezbářství, malování kraslic nebo zdobení perníčků.

Přesto nedělní jarmark bude výjimečný. A to hned ze dvou důvodů.  „Jednak jsme prvně po deseti letech na přání řemeslníků i účinkujících posunuli datum o týden dopředu, tedy na 1. duben, a jednak se jedná o zcela poslední jarmark v prostorách současného muzea,“ říká  ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář.

Návštěvníci si na jarmarku mohou zakoupit léčivé bylinky nebo květinové jarní aranže, podívat se na výrobu vizovického pečiva nebo tzv. madeirských vajec, což je ozdobné probrušování křehkých vaječných skořápek.

„Účast letos opět přislíbila i paní Hálová, která zde před očima návštěvníků vyrábí ze skla krásné figurky, a možná přijede i pan Honiss, který maluje krásné šumavské obrázky světců na skle,“ zve ředitel Vladimír Šindelář. „Také sklárna v Bělčicích u Strakonic nám přislíbila dodat novou kolekci historického skla, zejména po pivních půllitrech je u nás vždycky velká sháňka. Ale řemeslníků a prodejců bude v muzeu daleko víc,“ slibuje ředitel.

Jako vždy čeká na návštěvníky horká medovina a hudba i zpěv lidových písní. „Lidé si také mohou zakoupit obě nedávno vydané publikace našeho muzea, knihu Jiřího Pešty o dějinách milevských hostinců, a drobnou knížku Vzpomínky starého mlynáře, která se týká mlynářské rodiny Chocholů na mlýně Kvěchov,“ připomíná Vladimír Šindelář a doplňuje, že zájemci si zároveň mohou prohlédnout výstavu Páni kluci, která ukazuje nejrůznější klukovské „poklady“ blízké i vzdálené minulosti.

Kolik návštěvníků na nedělní jarmark zavítá, záleží podle něj i na počasí. „Obecně platí, že pokud je pěkné počasí, Milevšťáci se věnují především práci na zahradě, takže lidí přijde méně. Loni tu bylo 470 platících návštěvníků, což je průměrné číslo,“ říká ředitel. „Všeobecně však platí, že vždycky je více navštíven předvánoční jarmark, což je ovšem logické, protože každý shání nějaké dárky pro své blízké. Velikonoční jarmark není ani tak o darech jako spíš o radosti z konce zimy a z příchodu blížících se velikonočních svátků. Ale protože se jedná o poslední jarmark v současném muzeu, doufám, že by si lidé mohli přijít ještě jednou vychutnat onu tradičně dobrou jarní atmosféru, která tu vždycky byla,“ říká  ředitel.

Milevské muzeum kromě velikonočního jarmarku každoročně připravuje i vánoční jarmark, ten se ale letos konat nebude. „Protože to budeme zrovna uprostřed nejpilnějšího stěhování a uvidíme, jak rychle půjde kupředu tvorba nových stálých expozic v budoucích prostorech. Rád bych tedy pozval všechny návštěvníky, aby se přišli s tradičním jarmarkem v muzeu na prvním nádvoří rozloučit. Koná se zde už opravdu naposled,“ dodává ředitel Milevského muzea Šindelář.

Velikonocům se v sobotu bude věnovat Dům kultury Milevsko, který pořádá trhy. Ty se konají od 8.30 do 11.30 hodin. „Účast přislíbili prodejci s nejrůznější velikonoční dekorací. Lidé si budou moci koupit věnce, aranžmá, kraslice či pomlázky a dále knížky, čaje, šperky, velikonoční pečivo a cukrovinky,“ vyjmenovala Martina Kortanová z Domu kultury Milevsko. „Své výrobky zde budou také prodávat děti z dětského domova Přestavlky,“ dodala.

V rámci trhů vystoupí Dětský pěvecký sbor Kosteláček a také dětské umělecké studio pod vedením Marie Bolkové s velikonočním pásmem. Organizátoři také připravili dílny pro děti, kde si budou moci vyrobit velikonoční výrobky. „Vstupné se neplatí,“ připomněli pořadatelé.

SepekovSepekovské náměstí v sobotu od dvou hodin odpoledne zaplní stánky. Koná se tu velikonoční jarmark s doprovodným programem. „Vystoupí děti z mateřské školy, připraveno bude zdobení pomlázkovníku malovanými vajíčky a k dobré pohodě zahrají helikonkáři,“ představuje za organizátory Marie Mikešová.

Stánek na náměstí budou mít opět i ženy z místního mateřského centra Klubík. „Na velikonoční jarmark jsme zase připravily sladké drobné pečivo, z něhož některé mělo úspěch již loni a je z tradic dob dávno minulých, a také nechybí tradiční linecké pečivo. Dále jsme vyrobily drobné velikonoční dekorace, které mají býti spíše návodem ostatním ženám, které jsou šikovné a mají si chuť něco nenáročného vyrobit,“ říká Alice Plochová z Klubíku.

V mateřském centru zatím neví, na co vydělané peníze použijí. „Myslím si, že výdělek nebude veliký. Když utržíme do tisíci koruny, budeme velice šťastné. Samozřejmě je stále co vylepšovat, ale hlavně se připojujeme k této akci pro svoje potěšení a pro radost dětí, které ji každoročně navštěvují,“ dodává Alice Plochová.

Křenovice – Velikonoci budou o víkendu žít i v Křenovicích, kde se v sobotu odpoledne koná dílna, na které si zájemci budou moci vyrobit velikonoční dekoraci. Při té příležitosti umístíme břízu ke kapličce a ozdobíme ji vajíčky,“ dodávají organizátoři z občanského sdružení Křenovické sluníčko.