„Nejde o zánik školy jako takové, ale o přesun žáků do jiné školy s tím, že jsou zachovány podmínky vzdělávání, za kterých do školy vstupovali," upozornila vedoucí odboru školství krajského úřadu Hana Šímová.

Vedení města Milevska má jiné informace. „Návrh říká, že školu zruší a přesunou ji do Písku," popsal místostarosta Martin Třeštík, podle kterého by milevská škola stěhováním do písecké SOŠ a SOU  ztratila právní subjektivitu  a tedy by zanikla.

To vyvrátil i ředitel písecké SOŠ a SOU Milan Rambous. „Nikde nebylo řečeno, že by škola zanikla," upozornil ředitel, který se stejně jako ředitelka milevské školy Dagmar Švárová zúčastnil minulý týden v pondělí jednaní na krajském úřadě. Tam se s návrhem, který například reaguje na snižující se počet žáků, seznámili  a dostali termín, dokdy se k němu mají vyjádřit. Zatím tedy o případném přesunu rozhodnuto není.

„Do jednoho měsíce k tomu máme zpracovat svůj návrh," konstatovala milevská ředitelka Dagmar Švárová, která doplnila, že nemá informace jako vedení města. „Minulý týden jsem se zúčastnila schůzky na krajském úřadě a jednání jsou teprve na začátku," poznamenala Dagmar Švárová.

Starosta Zdeněk Herout se zrušení školy obává a je přesvědčený o tom, že by město velikosti Milevska mělo mít vyvážený poměr škol, tedy jak gymnázium, tak i střední školu a učiliště. „Škola nám učí odborníky do sociálních služeb a lidi do ZVVZ," připomněl starosta to, že na SOŠ a SOU žáci studují obor sociální činnost nebo obráběče kovů. Společnost ZVVZ je navíc jedním z míst, kam žáci školy chodí na povinnou praxi.

Martin Třeštík dodal, že odchod studentů a učitelů by pro Milevsko znamenalo další ránu. „Trvale říkáme, že je třeba tu dělat  něco proto, aby tady lidé zůstávali a aby se zastavil pokles obyvatel. Myslím, že zrušení školy není trend, který by pomohl," doplnil místostarosta.

Střední odborná škola a střední odborné učiliště Milevsko funguje třiašedesát let  a nabízí jak čtyřleté obory zakončené maturitou, tak  i tříleté obory a nástavbové dálkové studium. Učí se zde opraváři zemědělských strojů, truhláři či obráběči kovů. Školu v uplynulém školním roce navštěvovalo zhruba tři sta třicet žáků.