„Je to evidentní, protože tam nechali jen hlavu, končetiny a vnitřnosti," popisuje hrůzný nález provozovatelka Stájí Štětice a majitelka koně Markéta Krejčová. Ostatky koně nalezl v úterý ráno zaměstnanec E.ONu, který zde pracoval.

Přes zimu bývá pětatřicet koní ze stájí na pastvině vzdálené asi kilometr od obydlené části obce. „V létě je míváme hned u baráku, k čemuž asi přistoupíme i teď. Mám strach, že by se to mohlo opakovat. Hodně lidí tady v okolí má koně," pokračuje Markéta Krejčová.

Ona i policisté se shodují, že podobný případ nepamatují. „Kolegy, kteří na místo jeli, to dost zaskočilo. Krádež a zabití koně jsou ojedinělé. Stává se, že zmizí tele nebo ovce, ale kůň ne," podotýká písecká policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová.

Potvrdila, že policie pracuje s verzí, že kůň byl zabit pro maso. Jakým způsobem byl usmrcen, či kdo to mohl spáchat, zatím neví. Podezření nemá ani majitelka koně. „Musel to být někdo, kdo to tady zná a rozhodně nešlo o jednoho člověka. Podle mě byli aspoň dva nebo tři," doplňuje Markéta Krejčová. Pachatel navíc dobře věděl, kterého koně vybrat. Šlo o sedmileté zdravé a silné zvíře.

Policisté i majitelka zabitého koně žádají případné svědky, kteří by mohli pomoci s objasněním případu, aby kontaktovali policii.

Pětatřicet koní bývá v zimě přes noc v ohradě nedaleko Štětic. Odtud museli pachatelé vybraného koně ukrást. Pak ho vedli přes louku směrem k silnici spojující Ražice a Štětice. Silnici museli přejít a nedaleko odbočky na Humňany zřejmě koně zabili. Zde totiž svědek našel jeho ostatky. „Tím, že museli jít přes silnici, je třeba mohl někdo vidět, i když je to dost nepravděpodobné," doufá majitelka koně Markéta Krejčová. Je přesvědčená, že koně někdo usmrtil pro maso. „Je špatně dostupné, zvlášť v České republice," dodala.

Ohavný případ řeší od úterního rána protivínští policisté.