Na tuto  otázku hledali odpověď také výtvarnice Galina Miklínová a spisovatel Pavel Šrut. S výsledky jejich pátrání se zájemci mohou seznámit ve Sladovně, kde je do 3. března otevřena výstava Dva z jednoho hnízda – Lichožrouti a vosička Marcelka útočí.

Režisérka, výtvarnice animovaných filmů a ilustrátorka  Galina Miklínová  s autorem knih Pavlem Šrutem spolupracuje  dlouhodobě. Mimo jiné se společně pokusili proniknout do světa těch, kteří mají na svědomí ztráty lichých ponožek, tedy lichožroutů.

Lidem, kterým se ztrácejí ponožky, oba autoři vzkazují: „Určitě máte doma lichožrouta a možná není sám, je s ním celá jeho povedená rodinka. Takže jestli se vám hromadí liché ponožky, je pachatel jasný."

Výtvarnice a spisovatel ještě dodávají, že jejich napínavý a velmi vtipný příběh by zvláště děti neměly číst před spaním. Pak by totiž nemusely usnout, buď strachy, nebo smíchy.

Knihu Pavla Šruta s ilustracemi Galiny  Miklínové ocenili nejen čtenáři, ale  získala  titul Kniha desetiletí a cenu Magnesia Litera.  Ty, kteří vybírali díla  v soutěži  Magnesia Litera, zaujalo, že příběh je shovívavým náhledem  dospělých do tajemného světa, protože lichožrouti se nejvíce podobají neposedným dětem.   Kniha vychází z chválihodné zkušenosti autorů, že při čtení je nejlépe pobavit a potěšit děti i jejich rodiče a prarodiče. Ostatně hravost a představivost nejsou na věku vůbec závislé.

Kvalitě textu určitě prospívá autorův cit a vztah k českému jazyku, což je ostatně pro Pavla Šruta typické. Melancholické a chvílemi až bláznivé vyprávění je  podtrženo občanskými vtípky. Skrze smích se snaží velmi  mírně poučovat a upozorňovat. „Je mi jasné, že opačný způsob pro děti není příliš nosný," dodává Pavel Šrut.

Vedle lichožroutů mohou návštěvníci Sladovny nahlédnout také do tvorby dalšího výtvarníka Jakuba Zicha, který se v současné době v divadle Minor podílí na programu pro děti.

Výtvarník, animátor a režisér Jakub Zich studoval v Ateliéru  filmové a divadelní grafiky na pražské Vysoké škole umělecko  průmyslové. Pod vedením Jiřího Bárty absolvoval animovaným filmem Tulák Charlie. Vedle  působení v divadle Minor je také například režisérem animovaného televizního seriálu Vosa Marcelka.

Součástí doprovodného programu k výstavě  ve Sladovně bude tvůrčí dílna  pod názvem Přiveď na svět nového lichožrouta. Uskuteční se  17. února od 14 do 16 hodin v Nízkých trámech. Přítomni budou také výtvarníci  Galina Miklínová a Jakub Zich.

„Vzhledem k tomu, že na výrobu lichožroutů bude třeba velké množství ponožek, mohou se děti zapojit do jejich sbírání.  Liché, nepotřebné a vyprané ponožky mohou do 17. února odevzdávat přímo ve  Sladovně. U recepce bude denně od 9 do 17 hodin připravena krabice s obrázkem lichožrouta," uvedla produkční Sladovny  Sylva Kofroňová.

Vstupné je pro dítě  80 korun, dospělý doprovod zaplatí 60 korun. Na tento i další workshopy  ve Sladovně je nutná rezervace.