Masopusty nadcházejících týdnů zahájí průvody masek ve Skalách a v Zahrádce u Kostelce nad Vltavou, které se uskuteční tuto sobotu.

Masopustní veselici ve Skalách zahájí vepřové hody ve Skalské hospůdce. V poledne začne průvod masek po vsi za doprovodu Prácheňské kapely. Odpoledne si pak přijdou na své nejmenší účastníci, pro které je připraven maškarní rej pro děti. Večer přijde na řadu maškarní bál s vyhodnocením nejlepších masek a tombolou. Letošní masopust má téma Z pohádky do pohádky.
V Zahrádce připravují na sobotu druhý ročník masopustu. „To, že ho obnovíme, jsme se dohodli v hospodě," připomněla jedna z organizátorek Dagmar Volková. Prvního ročníku se loni zúčasnilo pětadvacet masek, letos by jich mělo být více. „Podpoří nás totiž Milevští," dodala Volková.

Kestřanský masopust se bude konat v sobotu 9. února. Sraz je v 9 hodin u místní hasičárny a poté bude následovat obchůzka po vsi. Průvod zakončí zábava v kestřanském hostinci.

Týž den budou maškaryi v Milevsku či Líšnici. Milevský masopust se letos koná už po 151. a jeho mottem je: Milevské maškary tančí s Fantomem, tedy s místní legendární kapelou, která letos slaví čtyřicet let existence. Masky mají v Domě kultury Milevsko sraz ve 12.30 hodin a samotný průvod vyjde o hodinu a půl později. Milevští nachystali i doprovodný program, který nabídne jarmark, vepřové speciality a koncerty.

Občanské sdružení Společnost pro rozvoj Protivína chce spoluobčanům připomenout opomíjenou růžičkovou koledu, která i v tomto městě a okolí bývala součástí masopustního veselí.
Na sobotu 9. února připravilo ve spolupráci s koledníky z obce Nesměň ukázku staročeské růžičkové koledy spojenou s průvodem maškar.

Akce začne v 9 hodin  v R-ku na náměstí. „Obyvatelé i návštěvníci města   se mohou těšit na ukázky našívání kostýmů. V 10 hodin požádáme  u sv. Anny starostu města o povolení ke koledě a  zároveň se uskuteční požehnání koledě. Dále se masopustní průvod vydá od sv. Anny na náměstí," informoval  předseda Společnosti pro rozvoj Protivína Jiří Morávek.

Termíny masopustů

2. února – Skály

2. února – Zahrádka u Kostelce nad Vltavou

9. února – Milevsko

9. února – Líšnice

9. února – Kestřany

9. února – Semice

9. února – Malé Nepodřice

9. února – Protivín

10. února – Chyšky

16. února – Písek

16. února – Sepekov

16. února – Mirotice

16. února – Čížová

16. února – Oldřichov