„Mojí dobrou múzou v takovýchto věcech je moje dcera, která dbá o to, abych se nenudil," zamýšlí se Josef Kortan, kde se zrodil nápad sbírku uspořádat. „Dcera mi hází, řekněme, takové bonbonky. Před měsícem až dvěma mi nadhodila, jestli v Milevsku nechci zorganizovat běh pro dospělé terénem. Už jsem na tom začal pracovat a sháním lidi, kteří by do toho šli se mnou," poznamenává Josef Kortan, který mimo jiné připravuje i Kolečkový den pro děti, které plní soutěžní disciplíny na kolech či koloběžkách. 


Na pořádání charitativní sbírky Josefa Kortana překvapí, ať mile či ne, reakce lidí. „Zkušenosti mám s obojím," shrnuje. Mezi  pozitivní patří pomoc od těch, kterým se peněz moc nedostává, ale sbírku podpořili, jiní se po nákupu ještě do obchodu vrátili, aby nakoupili pro potřebné. „Velice aktivně se k tomu postavily i zaměstnankyně Billy v čele s paní vedoucí Grulich. Při poslední akci rozdávaly informační letáčky předem, ještě před samotnou akcí," je rád za spolupráci Josef Kortan. Naopak ho překvapili někteří movití lidé z Milevska, kteří nepřispěli s argumentem, že se každý má postarat sám o sebe.

Za úspěchem květnové sbírky je podle něj i to, že tři děti z domova ve Veselíčku – dvě dívky a chlapec – byly přímo na místě. Děti ze zařízení také nakreslily dárcům obrázky. „Sbírce to přineslo jiný náboj," podotýká.
A chystá Josef Kortan, který ještě pomohl s organizací stejné sbírky v Bille Farní charitě Milevsko, pokračování akce? „Nejsme na ničem domluveni, ale vidím to tak, že pokračovat budu muset," avizuje Josef Kortan, který připomíná, že je pořádání sbírky náročné. Každému zákazníkovi musíte říci, o co se jedná a v čem je její smysl. A tak pořád dokola. Nespočetněkrát.

„Musíme v tom pokračovat, dokud neuděláme svět aspoň trošku lepší, než je teď," uzavírá Josef Kortan z Milevska, proč je důležité akce na podporu potřebných  opakovat.