Jedním z takových míst je Orlík nad Vltavou, kde kandiduje pouze Sdružení nezávislých kandidátů Orlík nad Vltavou. Lídrem uskupení je Jan Mára, který je druhé volební období v zastupitelstvu. Nyní je vysoce pravděpodobné, že bude zastupitelem i třetí období a dost možná i starostou. „Nechci předjímat. Popravdě jsem nečekal, že budeme jediní, kdo dá dohromady kandidátku, a vůbec mě to netěší. Spíš jsem z toho zklamaný," konstatoval Jan Mára.

Současný starosta Orlíku nad Vltavou Jiří Štrajt se rozhodl dál nekandidovat. „Mám dva důvody. Jedním z nich je, že mi šlo především o to dokončit čistírnu odpadních vod a to se podaří. Druhá věc je, že už se cítím unavený. Je to psychický zápřah," zdůvodnil své rozhodnutí současný starosta Jiří Štrajt.

V Orlíku nad Vltavou budou lidé volit nikoli po čtyřech letech, ale po třech a půl. Minule se tady zastupitelstvo rozpadlo a musely se uskutečnit nové volby. 

Podobně jako v Orlíku nad Vltavou jsou na tom v Přeštěnici, kde kandiduje jedna strana – Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová. Opakuje se tak situace z posledních voleb před čtyřmi lety.

Starosta Miroslav Zíka, číslo jedna kandidátky, v tom nevidí nezájem ze strany obyvatel zapojit se do veřejných věcí. „Jsou i větší obce, kde mají problém sehnat třeba patnáct lidí. U nás kandiduje devět obyvatel, zastupitelstvo je sedmičlenné. Žádné velké potíže jsme se sestavováním kandidátky neměli. Někteří lidé, které jsem oslovil, ale řekli, že do voleb nejdou. Důvodem byly pracovní povinnosti, kvůli kterým by se nemohli plně věnovat práci v zastupitelstvu," vysvětlil starosta Miroslav Zíka.

Přeštěnické zastupitelstvo se po volbách hodně promění, na kandidátce jsou totiž z devíti lidí jen tři současní zastupitelé.

Už je rozhodnuto

Jedinou kandidátku mají voliči „na výběr" v následujících obcích:

Dolní Novosedly, Horosedly, Minice, Myslín, Orlík nad Vltavou, Přeštěnice, Skály, Vlksice, Vojníkov, Vráž, Vrcovice, Zběšičky. V Cerhonicích a Kostelci nad Vltavou jsou na lístku jednotliví kandidáti, kterých je stejně jako počet míst v zastupitelstvu.

Ve volbách v roce 2010 bylo předem rozhodnuto ve 13 obcích: Boudy, Dolní Novosedly, Heřmaň, Minice, Myslín, Olešná, Ostrovec, Paseky, Přeštěnice, Temešvár, Vlksice a Vrcovice.