Muzeum sídlí v historickém domě v Čimelicích naproti kostelu a najdete tu originální exponáty, které jinde neuvidíte. „Je tady například vánoční stromeček z 19. století, který je z husího peří, aby byl lehký, protože se posílal vojákům, aby věděli, že na ně rodina myslí. Je tu unikátní Andělské zvonění z roku 1880, dále velmi detailně vypracované voskové Jezulátko z pravého vosku, které nesmí přijít moc k teplu, aby se nepoškodilo,“ prozradila Milena Drtinová.

Mezi další unikáty patří podle ní také vatové ozdoby na stromeček v podobě postaviček, ale i dobové voskové formy na perníky. „Je tu i velká forma s husarem. Vytlačovaly se do ní tvary, upekly se a pak sloužily i jako ozdoba na zeď,“ prozradila Milena Drtinová.

Kromě stromečků ozdobených nejrůznějšími originálními dobovými ozdobami a dalších věcí s vánoční tématikou tu je k vidění spousta andělů. Ručně malované andělské motivy jsou i na porcelánových hrníčcích, ale dokonce také na porcelánových nástavcích na fajfky z 19. století. Raritou je dětská barokní postel, kterou zdobí smaltovaná malba andílků.

Samozřejmě tu jsou i další věci, které byly součástí běžného života. Je tu také dětské odstrkovadlo v podobě prasete na kolečkách, ale i houpací koník potažený pravou kůží a doplněný pravými žíněmi. S ním už se ale přemisťujeme z místnosti, kde je expozice Vánoce a tradice chudších vrstev do druhé místnosti, která je věnovaná bohatší vrstvě.

Tam se pokochají především romantické duše nad krásnými dobovými šaty, elegantními dětskými kočárky, panenkami s porcelánovými hlavami, ale i nad honosnějšími vánočními ozdobami na stromečkách a dalších exponátech.

Muzeum

Prohlídka Muzea dob dávno minulých v Čimelicích je možná po objednání na telefonu 602 557 188.

Vstupné je pro dospělé 90 korun, pro děti, studenty, důchodce, ZTP 50 korun a rodiny s dětmi (2 dospělí a 2 děti) 250 korun.