Každého asi zaujme vaše křestní jméno Valijah. Jak jste k němu přišla?

Mám dvě křestní jména – Vlasta po mamince a Valijah, které jsem oficiálně přijala až v dospělosti. Je to velmi staré perské jméno. Původně to byla jen přezdívka, ale časem se vžila natolik, že jsem ho přijala za své.

Je to vaše první kniha. Proč jste zvolila zrovna toto téma?
Před třemi roky jsem založila internetový obchod s indickým kořením a specialitkami. Mám tam i hodně receptů a zákazníci se často ptali, zda nechci vydat kuchařku. Oslovila jsem proto nakladatelství, jeho ředitelku ale velmi zaujalo vše, co provázelo mé začátky kolem obchodu a poznávání indické kuchyně a nabídla mi něco trochu jiného – napsat příběh a ten proložit indicko-pákistánskými recepty. Musela jsem nejdříve připravit krátkou ukázku. V nakladatelství měla úspěch a tak mi nabídli smlouvu.

Byl to váš dlouhodobý sen nebo jste se jednoho rána probudila a řekla si: „Tak, dneska bych mohla začít psát?"
Psaní vždycky byl můj velký koníček. Baví mě i cizí jazyky, ráda překládám… Ale nikdy jsem si nemyslela, že bych mohla vydat knížku. Byl to pro mě sen, o který nemá ani smysl usilovat. Nevěřila jsem, že by to mohlo vyjít.
V knize máte indicko-pákistánské recepty. Vymýšlela jste je všechny sama?
Je to různorodá směs. Hodně receptů jsem napsala sama, jiné jsem odkoukala od indických kuchařů, kteří vaří v českých restauracích, další mě naučil přítel.

Máte oblíbené koření, které používáte?
Indové říkají, že každé jídlo je zároveň lék. To určitě platí zejména pro jejich koření. Ze směsí koření si pravidelně dělají odvary, které posilují imunitu a čistí tělo. Já mám nejraději kardamom. Přezdívá se mu královna koření a roste v deštném pralese. Nádherně voní. Přidává se hlavně do sladkých jídel. Výborné jsou i kari listy. Nemyslím sypkou směs „kari", ale skutečně „kari listy." Vypadají trochu jako bobkový list, jen jsou o něco menší. A jak píšu ve své knížce, chutnají jako tropické léto… Jinak se jejich chuť snad popsat nedá.

Jaké je vaše oblíbené jídlo?
Moje nejoblíbenější jídlo je určitě kari butter chicken nebo-li česky „máslové kuře". Jsou to kuřecí kousky v lehce pikantní omáčce, kterou zjemňuje sladká smetana a přepuštěné máslo ghí.

Italská nebo řecká kuchyně je Čechům bližší, čím to, že vás zaujala právě indická?
Indickou kuchyni jsem poznala díky svému příteli, který pochází z Pákistánu. Jsme spolu čtyři roky a za tu dobu jsem jejich kuchyni opravdu propadla. Získala si mě tím, že je nejen velmi chutná, ale hlavně zdravá a relativně levná. Hodně jsem změnila jídelníček, jím pravidelně luštěniny a dušenou zeleninu, které s indickým kořením chutnají úplně jinak. Nejčastější přílohou jsou celozrnné placky čapátí. Připravují se z nekynutého těsta a opékají téměř nasucho. Jsou proto lehce stravitelné. Naučila jsem se připravit tapiokový a rýžový pudink a také domácí indický sýr panýr. Z panýru se dělají i sladkosti nebo třeba pomazánky na způsob Lučiny. Z masa jíme hlavně drůbeží, hovězí a jehněčí.

Byla jste někdy v Indii či Pákistánu?
Moc ráda bych se podívala do Lahore, odkud pochází přítel. Je to kosmopolitní moderní město. Počet obyvatel je obdobný jako v celé naší republice. Neumím si to ani představit. Bude to ale časově dost náročné, takže prozatím cestu plánujeme napřesrok.

KATEŘINA HUDÁKOVÁ