Obyvatelé lokality 
u sv. Václava v Písku nesouhlasí s výstavbou pětipatrového bytového domu 
v sousedství jejich rodinných domků. Poukazují na fakt, že záměr je v rozporu
s platným územním plánem. Konkrétně jde o část parkoviště, které má být součástí stavby. Podle obyvatel lokality nesmí být parkovací stání na ploše zanesené v územním plánu jako veřejné prostranství. „Stavět parkoviště na plochách veřejného prostranství je podle územního plánu nepřípustné. Odbor územního plánování si pozměnil textovou část územního plánu ve svém vyjádření," tvrdí Pavel Tejnor, který má dům vedle pozemku, kde má bytový dům vyrůst.

Vedoucí odboru výstavby a plánování MÚ Písek Josef Jambura toto tvrzení odmítá. „V územním plánu je psáno, že část zmíněného pozemku je určena pro zástavbu bytových domů a část je veřejné prostranství, kde se kromě komunikace mohou dělat i doprovodné věci jako parkoviště, kontejnery, držáky na jízdní kola, lavičky a tak dále," vysvětlil Josef Jambura.

Problém by podle něj nastal ve chvíli, kdyby si majitel chtěl veřejné prostranství, byť je to jeho pozemek, oplotit. „To bychom nepovolili. Je to veřejné a on si tam nesmí klást žádné podmínky. Může tam vybudovat parkoviště, ale užívat ho může kdokoli," sdělil vedoucí odboru s tím, že v územním plánu je zahrnuta do veřejných prostranství ulice a její součástí může být právě i parkoviště.

Pokud by se bytový dům postavil v navrhované podobě, bude to podle obyvatel znamenat neúnosný stav s parkováním. „Investor počítá s šedesáti šesti parkovacími místy pro šedesát tři bytů, což je nedostatečné. Většina rodin má dvě auta," zmínil Ladislav Šabat za obyvatele žijící v lokalitě.

Obyvatelé poukazují na to, že jim stavba šestnáctimetrové budovy ubere kvalitu bydlení. „Je to naprosto nevhodné, aby takový objekt stál mezi rodinnými domy. Obyvatelé paneláku budou mít dokonalý přehled o okolních zahradách i domech," uvedl Pavel Tejnor.

Podle Josefa Jambury ale už před lety bylo jasné, že něco takového může v místě vzniknout. „Konkrétně pan Tejnor, když pozemek kupoval v roce 2010, už to takhle v územním plánu bylo. Už tehdy mohli dát žádost o změnu územního plánu, teď už je dost pozdě," řekl vedoucí odboru výstavby a územního plánování. Dodal, že žádost o změnu územního plánu mohli dát kdykoliv. „Poslední podněty na změnu územního plánu projednalo zastupitelstvo města na svém červnovém zasedání. Téměř všechny doporučili zahrnout do procesu pořízení změny č. 1 územního plánu Písek. Chtělo to jen věnovat deset minut na zpracování žádosti a včas ji podat," sdělil.

Původně byly dokonce i pozemky, na kterých dnes stojí rodinné domy, určené k výstavbě bytových domů. To se později změnilo. Město nyní obeslalo majitele okolních pozemků jako účastníky řízení, což bylo nejspíš impulzem, proč se tím začali zabývat až nyní.

Podle Pavla Tejnora ale měli snahu řešit to daleko dřív. „Ke konci roku 2015 jsme podali společně s dalšími vlastníky sousedních pozemků návrh na změnu územního plánu, ale bylo nám řečeno, že už je pozdě, že to budou muset na odboru územního plánování zamítnout, protože to již nelze zařadit k připomínkám k právě schvalovanému návrhu územního plánu. Žádné vyjádření ani zamítnutí jsme od odboru územního plánování nedostali," řekl.
Obyvatelé podali námitky do správního řízení, které se v současné době projednávají. Následně se vydá rozhodnutí, které všichni dostanou písemně, a mají právo do patnácti dnů se odvolat. Pokud jim nevyhoví odvolací orgán, mají právo požádat o přezkum, pokud ani tam jim nevyhoví, mají právo dát právní žalobu ke krajskému soudu a pokud ani tam se nevyhoví, mají právo jít ještě k nejvyššímu správnímu soudu. Jinými slovy se tím může chystaná stavba ještě hodně pozdržet.

Podle slov Pavla Tejnora se obyvatelé snažili dohodnout přímo se společností, která zde chce bytový dům stavět, ale kompromis vyhovující oběma stranám nenalezli.