Sto deset let si v sobotu odpoledne připomene Sbor dobrovolných hasičů Týnice. Součástí oslavy v malé vesničce u Přeštěnice bude nejen ocenění pěti čestných členů sboru, ukázka vyprošťování z havarovaného vozidla Racing rescue z Milevska, ale především samotná soutěž sborů z okolí. 
  Podle starosty sboru Petra Kříže budou družstva soutěžit v klasických disciplínách. „A to v útoku a potom ve štafetě. Zúčastnit by se měla tři družstva z Přeštěnice a Držkrajova, jedno z Týnice a jako hosté přijedou hasiči z Vlksic," nastínil Petr Kříž.

Před samotným soutěžním kláním by se měli představit mladí hasiči SDH Přeštěnice, jejichž činnost tu nedávno obnovili. Závěr oslavy vyvrcholí posezením v Přeštěnici.
  

SDH Týnice je nejmladším sborem přeštěnického okrsku, přeštěničtí hasiči slavili 110. výročí sboru před dvěma lety a ti z Držkrajova dokonce před sedmi lety. 
  

Týnický sbor patří mezi nejmenší na Písecku. Má deset členů a dalších pět čestných, které si sbor vede sám pro sebe. „To jsou hasiči, kteří se aktivně nepodílejí na cvičení. Jsou to muži nad šedesát let věku," vysvětlil Petr Kříž. 
  

Přání sboru k narozeninám je vlastně jasné. „Konkrétní přání nikdo ve sboru nevyslovil, ale myslím si, že to nejdůležitější je, aby se nikomu nic nestalo a nemuseli jsme řešit patálie spojené s požárem nebo počasím," řekl starosta sboru. 
  

Hlavní aktivitou týnických hasičů, ve kterých jsou i přespolní, třeba jako sám starosta Petr Kříž, jenž je sice týnickým rodákem, ale žije v Milevsku, je práce pro obec. „Na jaře děláme různé brigády. Jde většinou o výsadbu stromků v obecním lese nebo stavění oplocenek. Dále pomáháme obecnímu úřadu se sečením trávy," jmenoval Petr Kříž, který je rád za techniku, kterou má sbor k dispozici. 
  

Tu využívá i na okrskových cvičeních. „Máme repasovanou stříkačku. Řekl bych, že techniku máme na docela dobré úrovni. Starosta obce Miroslav Zíka řeší potřeby jednotlivých sborů – z Přeštěnice, Držkrajova a Týnice – průběžně. Pokud má některý sbor technický problém nebo nedostatek, tak se tím zabývá. Je potřeba, aby technika byla v pořádku, všechny sbory mají svoji zásahovou jednotku," připomněl Petr Kříž, který si pochvaloval spolupráci s obcí.

Podle něj je důležité, aby tradice hasičů pokračovala v obcích dál. I proto je podstatné, aby do sborů stále přicházeli mladí lidé, kteří mají hasičinu rádi.