Petr Šrámek, písecký rodák, literární kritik a editor, jehož hlas pravidelně zaznívá na vlnách Českého rozhlasu Vltava, má za sebou hned několik úspěšných knih o poezii - Hrábky drápky odpadky, Krasohled české literatury pro děti 19. století, Lidské klubíčko, Co by sis přál, Jako by tu tisíc dětí bylo, Začarovaný tatrmánek a jiné. Dobrodružné výpravy do světa poezie patří k jeho práci.

Ve středu 21. listopadu Petr Šrámek rozžhaví tyglík, ve kterém básně „spolu rozprávějí i nemluví, někdy se pošťuchují a někdy jsou na sebe vlídné, jindy se strkají a jinde si ochotně dávají přednost“. Čítanka, ve které najdeme 246 básní od 153 českých autorů, je plná života. Jak tento život poznávat a jak se v něm naučit číst, nám ukáže její editor. Nebem, peklem a rájem čtenáře provádí ještě tři další průvodkyně - Alžběta Skálová, Alžběta Zemanová a Radana Přenosilová. Tři přední české výtvarnice básnický svět převedly do obrazů a obrázků.

Básníci prý touží napsat knihu, která by nahradila knihovnu. Petr Šrámek takovou knihu sestavil. Přijďte se podívat, jak se dělá zlato, přijďte si poslechnout básníka - Tobě, mé peklo a mé nebe, vyzpívat chtěl jsem svět i sebe.

Štěpánka Činátlová, Městská knihovna Písek