Program:

12:00 společný oběd u Reinerů

14:00 pieta u pomníku letců RAF v Palackého sadech

15:15 pieta u pomníku letců v N. Kestřanech

16:00 komentovaná prohlídka Dolní tvrze v Kestřanech

18:30 prohlídka + ochutnávka v Hradebním pivovaru

20:00 zasedání LKGJ (pod patronací místní organizace ANO), prezentace činnosti historického klubu RAF (Filip Procházka), společenské posezení

Pietních aktů se zúčastní poslankyně ANO Radka Maxová, zastupitel JČK Petr Kalina, zastupitel Města Písku Michal Čapek, představitelé ČSOL a ČSBS v Písku a další vážení hosté.

Významným hostem bude Viktor Wellemín (1923), účastník bojů u Tobruku, nositel řady vyznamenání a ocenění, naposledy "Odznaku generála Janouška" od MO ČR.

Viktor Wellemín pochází z pražské židovské rodiny. Bylo mu 17 let, když se měsíc po vyhlášení protektorátu vydal se svým o čtyři roky starším bratrem Adolfem do emigrace. „Když se ta nespravedlnost a ponížení takhle nashromáždily, tak jsme samozřejmě hledali cestu, jak proti tomu bojovat, jak se dostat mimo,“ vysvětluje. Matka a otec, který byl válečným invalidou a provozoval v Praze filiálku na výrobu barev, zůstali ve vlasti.

Začátkem roku 1942 vstoupil s bratrem do 11. československého východního praporu. Jako členové protiletadlové jednotky pak bránili severoafrický přístav Tobruk. Pan Wellemín si v Tobruku vyrobil talisman, který ho pak provázel po celý život. „V kapse jsem jednou objevil zapomenutý prvorepublikový desetník, který měl na jedné straně vyobrazeného dvouocasého lvíčka,“ vypráví. „Lupenkovou pilkou jsem ho vyřízl, udělal nad ním dírku, zavěsil na provázek a nosil jsem ho na krku jako výsostný československý znak.“ Později ho připevnil k řetízku od nevybuchlého italského granátu.

V roce 1944 podnikl Viktor Wellemín s československou obrněnou brigádou útok na francouzský přístav Dunkerk. Jeho nejbližší spolubojovníky zabila mina. Viktor o jednu zavadil také a zaklekl ji. Výbuch ho odhodil, utrhl mu kus paty a poranil rameno.

Léčil se pak v britských nemocnicích a konec války ho zastihl v Londýně u náhradního vojenského tělesa. Doma zjistil, že zatímco on bránil Tobruk, nacisté zavraždili jeho rodiče v koncentračním táboře.

Bratr Adolf válku přežil, jejich byt ale obsadili cizí lidé, a Wellemínovi nedostali zpět ani rodinnou firmu.

Dále se v pátek 3. května uskuteční ve 12 hodin pietní akce u příležitosti 74. Výročí vyhlášení Československé republiky v Písku (5. 5. 1945) pomník letců RAF, pamětní deska u radnice, lesní hřbitov a dále pak vzpomínková akce v 15.30 hodin u radnice.

Zdeněk Říha, Jaroslav Pospíšil