V úterý 2. dubna začne rozsáhlá rekonstrukce smuteční síně na protivínském hřbitově. Ta se měla původně dělat už loni, ale termín se posunul na letošní jaro. Hotovo má být za čtyři měsíce.

Opravy zahrnují kompletní odvodnění budovy drenážemi, novou elektroinstalaci a audiovizuální techniku, výměnu střešní krytiny, klempířské a truhlářské konstrukce, nový zvon, restaurování vitráží a dřevěných otvorových prvků, nové podlahy i zámečnické konstrukce. Kompletně se opraví vnitřní omítky, malby a vnější fasáda. „Kromě toho nahradíme asfaltovou plochu před kaplí žulovými kostkami,“ zmínil starosta Protivína Jaromír Hlaváč s tím, že na závěr se vybaví interiér kaple a prostory pro pozůstalé i pohřební službu novým nábytkem.

Objekt je kulturní památkou, a tak je třeba vyhovět i podmínkám památkářů.

Původní představa byla, že zde zůstane jednou týdně zachován provoz, aby se mohly konat pohřby. „Po dohodě s pohřební službou jsme od toho upustili, protože bychom nebyli schopni zajistit důstojné rozloučení,“ vysvětlil starosta. Pro obřady, a to jak církevní, tak i necírkevní, bude možné využít místní kostel, popřípadě i nádvoří Kaplanky.