Do pátku 13. ledna musí města a obce podat na ministerstvo kultury žádost o dotaci na digitalizaci kina. Jinak hrozí, že budou muset tyto kulturní stánky zavřít, protože filmy v klasickém formátu se přestávají natáčet.

Proto se také v úterý večer sešli protivínští zastupitelé na mimořádném zasedání. O den dříve na pracovním setkání se mohli seznámit s nabídkou jedné z firem. Technologie na digitalizaci 2D by stála 2,8 milionu korun, audiovizuální technika 600 tisíc a technologie 3D 500 tisíc.

O dotaci je však možné požádat pouze na technologii 2D. Ta však je k ničemu bez zakoupení audiovizuální techniky, takže podle této nabídky by město potřebovalo zhruba 3,3 milionu korun.

„Je možné dostat dotaci až do 50 procent ceny technologie 2D. Skutečnost však zřejmě bude jiná. Na tuto dotaci ministerstvo kultury vyčlenilo 25 milionů korun a již jsou podány na dvě stovky žádostí,“ připomněl starosta Jaromír Hlaváč (ODS).

Zastupitelé tedy stáli před rozhodnutím: Buď budou souhlasit s tím, aby městské kulturní středisko (MKS) požádalo o dotaci na 2D, a zároveň se zavázat, že akci město dofinancuje, nebo se kino bude muset zavřít.

„K tomu, abych se mohl během čtyřiadvaceti hodin odpovědně rozhodnout, mám málo času a informací. Vadí mi také, že s nabídkou nebylo osloveno více firem,“ zlobil se Pavel Kozák (SNK). Lidé v Protivíně o kino nepřijdou, ale hlasování předcházela dlouhá diskuse.