Podle Marie Vratislavské z odboru životního prostředí je velice překvapil vysoký podíl popelnic, ve kterých byl netříděný odpad, a mnoho popelnic s velkým množstvím vytříditelných složek.

Starosta města Ivan Radosta, který bydlí v Karlově ulici, přiznal, že ač se jeho rodina snaží co nejvíce třídit, ani oni neunikli drobné výtce. „Zjistili jsme, že netřídíme, jak se musí. Udělali jsme u nás doma opatření a třídíme ještě důsledněji, byť jsme si mysleli, že už to lépe nejde," řekl starosta.

Marie Vratislavská podotkla, že zajímavé bylo zjištění, že v některých ulicích je přístup obyvatel ke třídění vesměs kladný, v některých lokalitách naopak popelnice přetékaly směsí odpadu všeho druhu. „Nevysledovali jsme však přímou souvislost se vzdáleností od barevných kontejnerů na tříděný odpad," poznamenala. Výsledkem dosavadních kontrol je podle ní jistota, že ve třídění jsou rezervy a že je potřeba neustále obyvatelům opakovat informace o možnostech, které město nabízí. „Protože se někteří kolemjdoucí při kontrolách zajímali o správné třídění, předpokládáme, že bude nutné připravit se na posílení vývozů kontejnerů na tříděný odpad. Samozřejmě jsme se setkali i s negativními reakcemi na naše počínání, nicméně jich bylo méně, než jsme zpočátku předpokládali," dodala Marie Vratislavská.

Během kontrol, které zástupci odboru životního prostředí zajišťují od května, bylo také malé procento nevyvezených popelnic. Důvodem bylo to, že nádoba byla z velké části naplněna bioodpadem, pro který mají v Milevsku samostatné popelnice i vyhrazené dny svozu, nebo se v ní nacházelo velké množství tříditelných či stavebních odpadů.

V Milevsku připravují motivační systém a ten, kdo bude prokazatelně třídit odpad, bude platit nižší poplatek za odpad. Ten nyní činí 456 korun.