"Buď si stáhnete přímo aplikaci Nextbike nebo si u nás na webu můžete udělat registraci. Vložíte si svojí platební kartu, přijdete ke kolu, přes aplikaci naskenujete QR kód, který je na kole a zadáte možnost vypůjčit. Kolo se díky chytrému zámku samo odemkne a můžete vyjet," vysvětlil systém půjčování jednatel firmy Nextbike Tomáš Karpov. Při vracení kola se zámek pouze manuálně zaklapne a výpůjčka tak bude automaticky ukončena. Bicykl je možné buď postavit do speciálního stojanu nebo jen nechat uzamčený na určeném místě.

Sdílené kolo si ale může půjčit i ten, kdo nevlastní chytrý telefon. "Stačí zavolat na náš zákaznický servis. Tam přes hlasový automat zadáte číslo kola, u kterého stojíte a ono se vám na dálku odemkne," popsal Tomáš Karpov.

Kola jsou moderní, městského typu a mají stejný modro-stříbrný design. "Kolo má třírychlostní přehazování, košík, zvonek, světlo vpředu i vzadu a jsou na něm i reflexní pásky. Hladce se na něm jede, bez problémů vyjede i větší kopec," uvedl jednatel společnosti Nextbike.

Půjčení kola na prvních 15 minut bude zdarma, za každých dalších 30 minut uživatel zaplatí 16 korun, maximálně ale 150 Kč za den. V nabídce je i měsíční a roční tarif.

Služba sdílených kol v Písku fungovala už před dvěma lety v testovacím provozu, který ukázal, že je o ně mezi obyvateli velký zájem. Denně proběhlo kolem osmdesátky výpůjček. Tehdy ale bylo možné půjčit si kolo jen na území města, nově je služba rozšířena o další lokality. "Zahrnuje Smrkovice, Semice a Nový Dvůr i lokality jako je průmyslová zóna, restaurace U Sulana, Flekačky nebo Živec," upřesnil místostarosta Petr Hladík.

Jízdní kola si lidé budou moci vypůjčit až do 30 listopadu. Příští sezóna v roce 2022 bude delší a začne už 1. března.