Probační dům vzniká přestavbou jednoho z objektů v odlehlejší lokalitě Samoty, který dříve využívali hasiči jako sklad. Kapacita zařízení bude 16 míst. Jeho obyvateli budou muži, které soud podmíněně propustí a uloží jim povinnost dohledu. "S těmito lidmi pracujeme už řadu let, známe jejich problémy, kterým po propuštění z vězení čelí. Život v probačním domě, v němž budou po soudem stanovenou dobu bydlet, bude mít svá pravidla a režim," vysvětlila ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková a dodala, že v probačním domě bude také platit zákaz pití alkoholu nebo užívání návykových látek. Pracovníci zařízení budou vše kontrolovat.

Hlavní úlohou zařízení je doplnit systém péče o osoby vracející se z vězení na svobodu o program, který zatím v Česku chybí. Inspirace přišla ze zahraničí, kde podobné projekty úspěšně fungují už řadu let. "Nám jde o to, abychom těmto lidem pomohli, aby svůj návrat na svobodu zvládli, trestnou činnost dál nepáchali a do vězení se nevraceli. Jde nám o nahrazení škod, které pachatelé způsobili, stejně jako o narovnání mezilidských vztahů, které svým činem zpřetrhali a někdy zničili," upřesnila Andrea Matoušková. Bývalí vězni se v zařízení budou připravovat například na návrat do práce, zajištění vlastního bydlení a naučí se také hospodařit s penězi.

Přípravný fotbal: FC Písek - AC Sparta Praha B 2:1 (2:1). Foto: Jan Škrle
FOTO: Cenný skalp, ale nesmíme to přeceňovat, říká po Spartě B Miroslav Grobár

Proti výstavbě probačního domu v Písku vznikla před třemi lety petice. Obyvatelé města se totiž obávali o svoji bezpečnost. Vedení radnice ale ujišťuje, že strach není na místě. "Propuštěných vězňů v Písku je za rok několikanásobně více, než jich bude v tomto zařízení. Navíc nemají žádnou podporu. Probační dům jim podporu zajistí čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu. Navíc budou motivováni a aktivně jim bude hledaná práce, takže nezůstanou v žádném vakuu," poznamenal místostarosta Písku Petr Hladík.

Obavy měla rozptýlit také veřejná debata občanů s autory projektu, zástupci služby i představiteli radnice. Další takové setkání s obyvateli k fungování a režimu probačního domu se chystá i v letošním roce těsně před jeho otevřením.