„Letošní Filmový Písek bude ve znamení filmů, co nás drží nad vodou. Jedná se především o české filmy, protože zahraniční produkce z důvodu covidových opatření premiéry odložily nebo zrušily. Za zmínku stojí také filmové muzikály a hudební filmy, které budou součástí přehlídky“, říká ředitel Centra kultury města Písek Josef Kašpar.

Akci zahájí ve čtvrtek od 19 hodin Slavnostní večer v Kině Portyč. V programu, kterým bude provázet Roman Vojtek, zahraje Písecký komorní orchestr s dirigentem Felixem Slováčkem mladším známé filmové melodie a písně z repertoáru Karla Gotta. Pozvání také přijala zpěvačka Jitka Zelenková a Olga Menzelová, která přiveze výstavu Rozmarná léta Jiřího Menzela. Proběhne i křest knihy Písek – řeka vypravuje. Po skončení slavnostního večera bude následovat promítání filmu Třicet panen a Pythagoras a nového filmu Karel.

Bohatý doprovodný program přinese i pátek 15. října, a to v podobě koncertu pražské skupiny Tata Bojs, která zahraje v Kulturním domě od 20 hodin. Z filmové nabídky si vyberou také senioři a děti, především v rámci víkendového promítání nebo dopolední páteční projekce, která bude určena školám.

Tak jako každý filmový festival, i ten písecký bude mít na programu předpremiéry. Jednou z nich je předpremiéra filmu Kurz manželské touhy, který je určen pro partnerské dvojice se smyslem pro humor a slavnostně ho uvede moderátor Martin Hrdinka. Další sekcí jsou studentské filmy českých filmových škol, které využily nabídky a představí své práce. K vidění tak budou práce mladých tvůrců například ze Zlína, Plzně nebo Prahy. Vstup na tyto projekce je zdarma.

Podrobný program najdete na www.filmovypisek.cz. Vstupenky jsou k dispozici také na www.centrumkultury.cz.