Nemocnice Písek má celkem 389 lůžek. „Některá z nich se změnila na covidová a některá opouští personál, aby pomohl s intenzivní a anesteziologicko – resuscitační péčí. K tomu je část personálu pozitivní a musí být v izolaci,“ uvedl ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan s tím, že kapacita současných jednotek intenzívní péče (JIP) je 32 lůžek. Covid pacienti jsou na pěti z nich.

Hraniční kapacita lůžek Anesteziologicko – resuscitačního oddělení (ARO) s vlastním personálem je 16. Tři z nich jsou nyní obsazeny pacienty pozitivními na covid a další čtyři lůžka jsou připravena pro ty necovidové.

Do jihočeských nemocnic nastupuje od pondělí stovka studentů zdravotně sociální fakulty. Ilustrační foto.
Stovka studentů posiluje od pondělí zdravotníky ve všech jihočeských nemocnicích

Ve finální verzi koronavirové krize bude nemocnice disponovat zhruba 180 lůžky pro necovidovou medicínu a 105 lůžky s možností péče o pozitivní pacienty. Nejtvrdší boj s nemocí se podle ředitele svádí na lůžkách ARO a jednotkách intenzivní péče. U 162 lůžek v nemocnici lze aplikovat kyslík. Dalších 100 kyslíkových ventilů má nemocnice k dispozici pro případnou další potřebu. Půjčuje i okolním nemocnicím. „Pokud bude třeba, budeme pokračovat v transformaci našich oddělení. Jsme schopni navýšit kapacitu nemocnice o desítky lůžek pro nemocné s koronavirem. Naprosto zásadní v péči ale nebude počet standardních lůžek, nýbrž kapacita intenzivní péče, a to zejména personální. Rozhodující roli bude hrát také počet pozitivních zaměstnanců, kteří budou muset být v izolaci a budou tedy v péči chybět,“ uvedl Jiří Holan.

Písecká nemocnice v tuto chvíli pomáhá společně s dalšími zdravotnickými zařízeními řešit i péči pro obyvatele Prachaticka, kde nemocnice zcela uzavřela některá základní oddělení.

Ilustrační foto.
Další přesuny pacientů mezi nemocnicemi na jihu Čech v nejbližších dnech nebudou

V okrese Písek je nyní více než 1050 osob pozitivních na covid. Většina má lehký průběh onemocnění nebo je bez příznaků.