„Zákon nařizuje, že ve všech volbách musí člověk dostat hlasovací lístky předem. Jedinou výjimkou je místní referendum. Má to velký vliv. Když člověk dostane lístek domů, může si ho v klidu prostudovat. Případně si zjistit další informace," podotkl člen přípravného výboru referenda Václav Blažek.

Jeho slova potvrzuje i tajemnice městského úřadu Zlatuše Hofmanová. „Lístek dostanou lidé přímo ve volební místnosti. Je to tak ze zákona, který tím myslí na úsporu nákladů. V místnostech bude vyvěšeno poučení, jak mají lidé hlasovat. To jim navíc ještě řeknou i členové komise. Ti jsou vyškoleni, takže vědí, jak mají každého voliče poučit," sdělila tajemnice Zlatuše Hofmanová.

V referendu se například zvolená odpověď označuje křížkem. Veškeré informace ke způsobu volby a volebních okrscích najdou lidé na klasické i elektronické úřední desce města.

Když už Písečáci do schránek nedostanou hlasovací lístky, rozhodl se přípravný výbor oslovit je k účasti alespoň letáky s potřebnými informacemi. Ty nechal roznést do všech schránek v Písku.

Ještě není rozhodnuto, přijďte k referendu, vyzývá obyvatele Písku přípravný výbor

Loni v září si Písečák Václav Blažek řekl, že by bylo dobré, aby šanci vyjádřit se k novému aquaparku dostali všichni Písečáci. Jeho snaha vyústila v petici za referendum, kterou podepsalo přes 4200 lidí. Referendum se sice koná v pátek a v sobotu, vyhráno ale ještě iniciátoři nemají. „Lidé mají pocit, že když znalec řekl, že bazén ještě vydrží, že ho město bourat nebude. Tak to ale není. Když neřeknou v referendu ano přesunutí aquaparku, umožní radnici ihned zahájit demoliční práce," varují v rozhovoru pro Písecký deník členové přípravného výboru referenda Václav Blažek a Zdeněk Kudrlička.

Podařilo se vám dosáhnout cíle –  referenda, jak se na ty čtyři měsíce díváte?
Zdeněk Kudrlička (Z.K.): Je to velký boj proti radnici a proti starostovi. Zatím jsme ale vyhráli jen první kolo. To druhé nás čeká už zítra, kdy začíná referendum. Důležité je, aby k němu přišli lidé.
Václav Blažek (V. B.): Ze začátku jsme si nebyli jisti, jak se to rozběhne. Věřil jsem tomu, že když už tady byla před tím petice architektů, že akce smysl má. Hlasy přibývaly po desítkách. Nakonec nás až překvapilo, že účast byla ohromná. Určitě tomu pomohlo umístění petičních archů v obchodních domech, v infocentru, v obchodech a dalších místech. Věřím, že referendum oslovilo většinu lidí a má smysl.

Referendum začíná v pátek. Lidé ale hlasovací lístek domů nedostali…
V.B.: Řada věcí je nejasných. Lidé se ptají, jestli je to spojené s prezidentskými volbami. Ano, je, hlasuje se ve stejných okrscích. Hlasovací lístky podle zákona dostanou až na místě v hlasovacích místnostech, které budou označené šipkami a budou ve velmi malé vzdálenosti od těch, kde budou volit prezidenta. Volební komise jim to nejspíš řekne, ale pro jistotu je dobré vědět, že v referendu se hlasuje tak, že odpověď zakřížkují.

Lze ještě ve volební místnosti získat nějaké informace k problematice přesunutí aquacentra?
V.B.: Ne. Podle zákona se nesmí dělat předvolební reklama  ve volební místnosti. Bude tam pouze vzor, jak má lístek vypadat.

Poslední znalecký posudek ukázal, že současný plavecký bazén může při menších opravách vydržet ještě dvacet let. Má vůbec cenu hlasovat o aquaparku?
V. B.: Rozhodně ano. Mezi lidmi skutečně v poslední době zavládlo přesvědčení, že když starý bazén vydrží několik let, že je vlastně vyhráno. A město ho bourat nebude. Není to pravda. Nezvítězí-li  v referendu odpověď ano, tedy přesunutí aquaparku, bude tak vůlí lidí podpořena původní myšlenka a plán města. Radnice by dostala do ruky  argument a podporu a mohla by pokračovat ve svém plánu, tedy zbourat letos bazén a začít stavět nový.
Z. K.: Lidé si skutečně myslí, že město bazén nezavře, ale tak to není. Jednoznačně má smysl jít k referendu.

Kde se lidé mohou dostat k informacím?
V.B.: My jsme po městě vylepili pět desítek plakátů, které zvou k referendu. Během středy a čtvrtka má přijít do všech poštovních schránek bytů v Písku leták  s přesnější informací proč říci v referendu ano a co tím člověk způsobí, pokud se vyjádří pozitivně. Co to přinese městu, co to bude znamenat pro plavání v Písku.

Říkáte do každé schránky, to musí něco stát, kdo to platí?  Máte nějakého sponzora?
V.B.: Zatím si všechno platíme sami. Věřím, že roznosem letáků to skončilo, jde o částku v řádu desítek tisíc korun. Bez této investice by ale celá snaha kolem petice zanikla. Chápu radnici, že nemá důvod referendum propagovat, nevyhovuje jejich původnímu záměru. Až žertovné nám ovšem připadá, že o tak významné věci nebyla v městském zpravodaji pro leden ani řádka. Bereme to jako součást takového tichého souboje.
Z. K.: Město nemá zájem tyto informace zveřejňovat a spíše naopak. Chodím hodně plavat na bazén, jakmile tam umístím letáček, hned je dole. Prý to tak nařídil přímo ředitel Městských služeb Písek Josef Hrádek.
V.B.: Plakáty jsou fajn, ale lidé je většinou přejdou a nevnímají. Ne každý čte místní tisk nebo se pohybuje na facebooku, kde jsme také aktivní.
Je velice těžké oslovit lidi tak, aby o tom všichni věděli.  Myslím ale, že jsme pro to  udělali maximum.

Kolik musí v referendu hlasovat lidí, aby bylo závazné, a jakou čekáte účast?
V.B.: Naší snahou celou dobu bylo, aby se hlasování připojilo k prezidentským volbám, protože se předpokládá vyšší účast. Ta naší věci pochopitelně pomáhá. V referendu musí hlasovat minimálně 35 procent občanů, což odpovídá zhruba osmi tisícům lidí.  Vítězná odpověď musí mít více než polovinu, ale zároveň existuje podmínka, podle které to musí být alespoň 25 procent všech voličů, což je kolem 6100 lidí. Pokud by přišlo těch osm tisíc, pak ano by muselo zaškrtnout šest tisíc z nich, to máte téměř osmdesát procent. S vyšší účastí pak tento procentuální poměr klesá. Vyšší účast znamená i větší šance.

Řekněme, že lidé se v referendu vyjádří pro přesun aquacentra. Co bude následovat?
V.B.: Pokud bude referendum platné, zastupitelstvo se jeho výsledkem musí řídit. A podle zákona je to dokonce závazné takříkajíc na věky věků. Kdokoliv by chtěl stavět bazén v Písku, tak už ho na základě tohoto rozhodnutí nesmí stavět pod hradbami. Ani za dvacet třicet let.
Z.K.: Město by se mělo okamžitě pustit do oprav současného bazénu, a to zejména toho venkovního, jehož stav je kritický, tak, aby se stihla letní sezona. Bazén by mohl  fungovat v klidu dalších deset let.
V.B.: Další zastupitelé by mohli v klidu řešit, co s aquaparkem dál. V klidu a odborně vybrat místo, vypsat architektonickou soutěž i se zadáním konkrétní varianty – jestli půjde o bazén nebo aquacentrum. Nabízí se tak možnost udělat dvě krásné věci. Vznikl by zelený prstenec kolem městského centra. Na místě současného bazénu by vznikl park a na druhou by někde mohl vyrůst velmi hezký funkční bazén a Písek by tak získal další body do hodnocení, které je už tak velmi vysoké.
Z.K.: Podle mě by mělo  město udělat anketu s občany, jestli vůbec chtějí aqaupark, nebo jestli chtějí jen bazén. Protože tohle za ně rozhodlo město už před pěti lety. Posuňme debatu na začátek. Spousta lidí nechce aquapark.

Město ale dělalo anketu mezi lidmi, kde byla i varianta bazénu a tu si lidé nevybrali…
Z.K.: A kde ji dělali? To bylo stále o tom zbourat současný a postavit nový, který ale nevyhovuje. Chybí tam dětský bazén, počítá se jen s šesti plaveckými drahami. Venkovní bazén není. Udělejme nový projekt. Starosta říkal na besedě v listopadu, že současný projekt se vezme a přesune jinam. To je přeci hloupost.

Je určitě brzo se ještě o něčem podobném bavit, ale máte vy nějakou představu, kde by měl nový bazén stát?
Z.K.: Nám by se líbila například lokalita Žižkových kasáren.
V.B.: Ptal jsem se odborníků a jsou tam potřebné sítě, je to oblast velmi dobře dopravně přístupná. Není to daleko od centra. Místo se jeví dobře, ale jsou tam jiné problémy. Na výběr místa má ale radnice tým odborníků, kteří mají všechny potřebné informace, které my třeba nemáme. To musí být na nich.

Takže referendum ke konkrétnímu místu by se dělat nemělo?
Z. K.: To ne. Ale ať udělají besedy s občany, ankety a pak rozhodnou.
V.B.: To by bylo na městě, jakou formu zvolí. Mohli by udělat několik besed. Nebo anketu do novin. To si myslím, že by bylo objektivní. Ale my můžeme mít svůj názor, další kroky však už budou na radnici.

Vy byste byli pro zachování současného bazénu?
Z.K.: Určitě. Ten současný je úplně dostačující. Podobný mají v Táboře. Investovali do něj milion dva miliony ročně. Opravili ho, udělali venkovní plavání. To by byla cesta, ale pro tu tady není vůle.

Celkem je v Písku a přilehlých osadách devětadvacet hlasovacích okrsků
1) Bývalá ZŠ J.A.Komenského, Alšovo náměstí
2) Ministerstvo zemědělství ČR, Agentura pro zemědělství, Nádražní
3) Bývalý dům služeb, Nádražní
4) 13. mateřská škola, třída Přátelství
5) ZŠ J. Husa, Husovo náměstí
6) 13. mateřská škola, třída Přátelství
7) ZŠ J. Husa, Husovo náměstí
8) Městský úřad Písek, Budovcova
9) ZŠ Svobodná, Dr. M. Horákové
10) ZŠ Tomáše Šobra, Šobrova
11) ZŠ Svobodná, Dr. M. Horákové
12) ZŠ Edvadra Beneše, Mírové náměstí
13) 16. mateřská škola, Jaromíra Malého
14) ZŠ Edvadra Beneše, Mírové náměstí
15) Pečovatelská služba a jesle města Písku, Erbenova (jesle)
16) ZŠ J. K. Tyla, Tylova
17) ZŠ J. K. Tyla, Tylova
18) Pečovatelská služba a jesle města Písku, Nábřeží 1. máje
19) Pečovatelská služba a jesle města Písku, Nábřeží 1. máje
20) Pečovatelská služba a jesle města Písku, Topělecká
21) ZŠ T. G. Masaryka, Čelakovského
22) ZŠ T. G. Masaryka, Čelakovského
23) ZŠ T. G. Masaryka, Čelakovského
24) Vyšší odborná lesnická škola a střední lesnická škola, Lesnická
25) 11. Mateřská škola, Na Ryšavce
26) Místní knihovna Hradiště, Družstevní
27) Společenský sál Smrkovice, Na Nové
28) Stará škola Semice, Obecní
29) Hříbárna Nový Dvůr, Topolová