Je to tradice, na kterou se obyvatelé Oseku vždycky těší. Řeč je o programu k zahájení adventu, jehož součástí je i vystoupení dětí. Jako každý rok nacvičují pásmo vánočních básniček a koled, které letos doplní pohádka o Sněhurce.

Slavnost, která se odehraje v neděli 29. listopadu, nabídne zdobení vánočního stromu i troubení. Podle Václavy Štemberkové, která s dětmi vystoupení nacvičuje, toho bude ještě více. „Také tu bude hudební vystoupení. Obec připravuje menší pohoštění, takže samozřejmě bude svařené víno, čaj a grog a cukroví, které připraví místní ženy," říká Václava Štemberková, osecká knihovnice, která děti za jejich přístup chválí. „Jsou moc šikovné," dodává během nácviku.

Ač se blíží konec roku, v Oseku zahajují vylepšení kulturního domu, na které přispěly krajské dotace z Programu obnovy venkova. Jedná se o opravu chodby a malou opravu střechy.

Plány na příští rok už jsou, jak potvrzuje starosta Pavel Procházka, jasné. „Chceme za pomoci dotace opravit opěrnou kamennou zeď k bývalé škole. Také bychom chtěli opravit koupaliště, což je rybník nad vsí, aby byl jako dříve, kdy se tam lidé chodili koupat. Dnes už tam skoro nikdo nechodí," vysvětluje Pavel Procházka. Doplňuje, že to by měly být dvě největší akce.

Starosta předpokládá, že opravu rybníka, kde je poškozená betonová hráz, zaplatí obec ze svého. Zatím se jí nepodařilo najít vhodný dotační titul. „Uděláme práce, na které budeme mít, s něčím nám pomohou lidé a místní firmy. Kdyby se nějaká dotace naskytla, určitě bychom o ni žádali," shrnuje Pavel Procházka. Doplňuje, že když bude voda, tak se v rybníku v létě budou moci už koupat.

Do skončení volebního období Osečtí uvažují o vybudování bezdrátového rozhlasu či o zateplení kulturního domu včetně výměny zbylých oken. V plánu mají také opravu místních silnic.

V Oseku žijí bohatým společenských životem. Aktivní jsou hasiči či knihovnice. Ze služeb tu mají k dispozici hospodu, která je otevřena každý den. Obchod ale už ne, skončil tu v roce 2009. „Usilovali jsme o to ho obsadit, ale nakonec o něj nikdo zájem neměl," podotýká starosta. Zájemci byli, ovšem nevydrželi. Odradil je nízký počet lidí ve vsi či to, že obchod není vybavený.

Starosta pomalu ztrácí naději, že se prodejna zase otevře. Do sousedního Milevska to mají pár kilometrů, takže není pro většinu lidí problém si zajet nakoupit tam. A s prodejnou je spojena i starostova odpověď na otázku, co by si v Oseku přáli. „Myslím, že máme všechno kromě obchodu," říká Pavel Procházka, který oceňuje kulturní a společenský život v obci.

Letošní rok byl v téhle oblasti důležitý. Činnost tu obnovilo družstvo hasiček, které má za sebou první sezonu. A rozhodně nedopadla špatně. Starosta obce je za to rád. „Ženy o sobě daly vědět, šlo jim to docela dobře. I mužům to šlo dobře jak v poháru, tak na okrskových soutěžích," hodnotí Pavel Procházka.

V Oseku žije 142 obyvatel a podle starosty za poslední roky počet lidí narostl. Bylo to třeba díky tomu, že se k trvalému pobytu přihlásili lidé, kteří tu mají chalupu. Je tu i poměrně dost dětí.

Co se vám v Oseku (ne)líbí?
LukášPermedla
7,5 roku
Libí se mi park s dětským hřištěm. Také kapličku máme moc hezkou. Nelíbí se mi stromy bez listí.

OndřejPleskač
8 let
Líbí se mi dětské hřiště, mám rád klouzačku. Také se mi líbí mapa, aby cizí lidé věděli, kde jsou. Nelíbí se mi některé domy, protože nemají hezké fasády.

Hana Slámová
34 let
Jsem oseckou rodačkou, postavila jsem si tu baráček a neměnila bych. Je to klidná a hezká vesnice. Musím říci, že se vzhled obce za poslední roky hodně změnil k lepšímu.