Jihočeši 2012 získali důvěru 26,27 procenta voličů, a tudíž jsou vítězi voleb. Jejich lídr, současný starosta Ivan Radosta získal 1270 hlasů. ODS jim ale šlape na paty s 23,61 procenta voličů. Její lídr Zdeněk Herout získal 1257 hlasů. Obě strany budou mít v zastupitelstvu po šesti mandátech. O tom, kdo bude v čele města rozhodnou koaliční vyjednávání. Ta však nebudou vůbec jednoduchá. Jihočeši 2012 takový výsledek nečekali.

"Volby jsme sice vyhráli, ale jsme překvapení, jak nám jedna strana šlapala na paty a k jejímu úspěchu jí blahopřejeme. Teď se budeme snažit dát dohromady koalici, ale máme to hodně složité, není jisté, zda se nám to podaří," uvedl krátce po vyhlášení výsledků Ivan Radosta.

ODS se na rozdíl od posledních voleb posunula výš. "Oproti minulým volbám, kdy jsme byli v nepřízni a nezískali jsme potřebné mandáty, považuji tento úspěch za výsledek našeho snažení a naší práce pro město. Jsem hodně potěšený, že jsme dostali tak velkou podporu a že lidé ví, že jsme se chovali slušně, což považujeme za samozřejmost. To, že jsem o 13 hlasů za současným starostou, je pro mě velký úspěch a zadostiučinění," řekl v sobotu večer lídr ODS Zdeněk Herout. Právě jeho ve funkci starosty před čtyřmi lety vystřídal Ivan Radosta.

To, že by šli s Jihočechy 2012 do koalice nevylučuje. "Zatím to víme jen pár minut. Ohledně koalice nás ještě nikdo neoslovil. Jsme otevření všem demokratickým stranám. Máme ale svůj program, který chceme splnit. Proto budeme muset hledat body a průsečíky, ve kterých se budeme s ostatními shodovat. Je to těžké," vysvětlil Zdeněk Herout.

Do 21členného zastupitelstva dále získali po dvou mandátech Nezávislí a TOP 09, KSČM a ANO 2011 a po jednom mandátu ČSSD, KDU-ČSL a Strana Svobodných občanů.

Situace nebyla jednoduchá ani v roce 2014, kdy Jihočeši 2012 získali pět mandátů a ODS čtyři. Tehdy se Jihočechům 2012 koalici, byť křehkou, sestavit podařilo.

Fotografie nových zastupitelů města Milevska přineseme v úterý v tištěném vydání Píseckého deníku.