Informaci Deníku potvrdil Ivan Radosta, lídr Jihočechů 2012, který by se měl stát pátým porevolučním starostou města. Jeho zástupcem bude současný místostarosta Martin Třeštík z ČSSD.

A proč v koalici není druhá strana voleb ODS? Ivan Radosta vysvětlil, že se je ODS snažila po volbách jako vítěze obejít a sestavit svoji koalici. Nicméně obě strany spolu několikrát jednaly, naposledy na začátku tohoto týdne. 

Starosta města Zdeněk Herout (ODS) uvedl, že nabízeli řešení, které by odráželo výsledky voleb a tedy vůli voličů. Strana by respektovala to, že Jihočeši nominují starostu, oni by se také na vládě podíleli. „Je výsměchem voličům, že Martin Třeštík, který byl na hraně volitelnosti a měl nejméně hlasů, bude místostarostou," řekl v reakci na podepsání koaliční smlouvy Zdeněk Herout.

Místostarosta Martin Třeštík nechtěl jeho slova příliš komentovat. „Je to výsledek koaličních jednání," uvedl Martin Třeštík.

V sedmičlenné radě zasednou: Ivan Radosta, Karel Procházka, Petr Barda (všichni Jihočeši 2012), Martin Třeštík (ČSSD), Lubomír Šrámek, Pavel Koutník (oba TOP 09) a Miroslav Doubek ze Svobodných.

Ustavující zasedání se bude konat ve středu 5. listopadu od 15 hodin. Koalice má v zastupitelstvu čtrnáct hlasů z jednadvaceti.