„U zkušených strážníků, kteří to dělají deset dvanáct let, to považuji za nesmysl. U mladých, kteří nastupují, souhlasím s tím, aby měli maturitu," říká Pavel Škoch, který je strážníkem sedmnáct let a místní si jeho nasazení velmi chválí. Dodává, že pro samotnou službu nemá maturita například ze zahradnické školy žádný smysl.

Pavel Škoch, který nemá maturitní vzdělání, může funkci vykonávat na základě výjimky, kterou dostal díky věku nad 45 let a třem zkouškám odbornosti. Totéž se týká i dvou strážníků Městské policie Písek. „Ti získali výjimku, která jim bude platit, dokud tady budou pracovat. Od příštího roku už se ale žádné výjimky udělovat nebudou a strážníka bez maturity nebudu moct přijmout," podotkl velitel písecké městské policie Jan Liška. Kromě dvou zmíněných výjimek mají všichni strážníci maturitu.

V Milevsku bude muset jeden strážník z dvanácti městskou policii opustit. Potvrzuje to ředitel Jan Krlín. „Od prvního ledna nesmí vykonávat funkci strážníka, osvědčení má do 31. prosince," řekl Jan Krlín s tím, že dotyčný do konce roku maturitní vysvědčení doložit nemůže.

Maturita je jednou z podmínek pro přijetí ke státní policii. Kromě ní také občanství ČR, věk nad 18 let a bezúhonnost.

Novela zákona: Říká, že pokud nemá strážník maturitní vzdělání, ve funkci strážníka končí. Výjimku mají ti, kterým bylo v době vydání novely zákona více než 45 let a mají tři zkoušky odbornosti. To se například týká strážníka OP Kovářov Pavla Škocha.