Obyvatelé Lašovic u Kovářova už mohou být spokojeni. Několik let bylo jejich přáním, aby tu znovu začala fungovat hospoda, kde by se mohli scházet a pohovořit.  Nyní se dočkali. Obci se konečně podařilo najít provozovatele.

„Jsem za to pochopitelně rád. V každé obci by měla být kulturní místnost, kde by se místní setkávali," říká obyvatel Lašovic Josef Skála. Jak doplňuje, je špatné, když prostory zejí prázdnotou, protože pak chátrají.

„Zatím je hospoda zavřená, ale otevření je naplánované na 17. ledna. Určitě přijdu," dodává  obyvatel Josef Skála.

O provozování  lašovické hospody se přihlásil člověk, který není místní. „Objekt je zavřený více než dva roky.  Jsme rádi,  že se tu znovu obnoví činnost, ale uvidíme, jak to bude fungovat," říká starosta Kovářova Pavel Hroch.

Lašovičtí se tak otevření hospody dočkají, což se ale zatím nedá říci o restauraci Kalvárie, která se nachází v Kovářově. Tam obec stále marně hledá provozovatele.  „Je to pro mě zklamání. Je ale vidět, že dnešní trend v poskytování služeb v pohostinství není zas tak zajímavým byznysem, jak by se zdálo," podotýká starosta s tím, že restaurace je prázdná  rok.

Obec tak přichází o nájem a musí objekt alespoň temperovat. „O nájmu jsme se, musím říci, nebavili, ale ten poslední byl šest tisíc korun měsíčně," dodává starosta.

Roman Müller, který v Kovářově provozuje restauraci a penzion Na Křižovatce, říká, že to všeobecně není na žádné vyskakování. „Tady jsme na vesnici. Problémy mají hospody ve městech, co pak ty na vsi," zamýšlí se Roman Müller, který v Kovářově podniká od poloviny devadesátých let,  proč se zatím nikdo nepřihlásil do výběrového řízení na hospodského v Kalvárii.

V Bernarticích nedávno hledali nového hospodského do sokolovny.  Takové problémy jako v Kovářově neměli. Hospodu obsadili. „Vycházeli jsme z původního výběrového řízení, které bylo před rokem a do kterého se přihlásilo pět zájemců," vysvětlil bernartický starosta Pavel Souhrada, který si uvědomuje, že rok od roku je situace v pohostinství horší. Na vině jsou peníze. „Míst, kde je lidé mohou utratit, je mraky," doplňuje starosta.

To v Jetěticích provozovatele do obecní hospody, která je součástí kulturního domu, stále hledají. „Výběrové řízení skončilo a nikdo se do něj nepřihlásil. Dodatečně jsme přijali jednu žádost, musíme se domluvit na zastupitelstvu, jak pokračovat," vysvětluje jetětický starosta Ladislav Novotný. „Před výběrovým řízením projevil o hospodu zájem muž z Písku. Tomu by se to ale nevyplatilo. Na celý úvazek hospoda není. Nakonec se ozval, že si našel práci  přímo v Písku," dodává Ladislav Novotný. Hospodská, která byla v Jetěticích doposavad, skončila z rodinných důvodů.