„Začaly se mi sypat ze lžíce zelené předměty, tak jsem s jedním běžel hned za celou rodinou a ověřili jsme si, že je to opravdu mince,“ uvedl zeť manželů Němcových Martin Ramajzl. Poklad vyzdvihl bagrem, když upravoval terén na stání pro stroje. Seběhla se tam pak celá rodina. To, že je jejich nadšení oprávněné, jim potvrdili odborníci. „Stáří odhadujeme na polovinu 15. století,“ informoval dokumentarista archeologického oddělení Prácheňského muzea Tomáš Hiltcher.

Poté, co Martin Ramajzl přiběhl s nalezenou mincí, začala Dagmar Němcová okamžitě pátrat na internetu, o jaké mince by se mohlo jednat. Dospěla k 15. století. Obrovské překvapení to nebylo jen pro celou rodinu, starostu a lidi ze vsi, ale i pro archeology z Prácheňského muzea.

Když telefonovali do Prácheňského muzea, jeho pracovníci prý podle nálezce Martina Ramajzla pochybovali o tom, že je poklad tak starý. O to větší byla radost všech, když do hodiny byli na místě a stáří nálezu upřesnili.

„Největší radost měla moje neteř a dva synovci, kteří byli na místě a přivedli další děti. Naše dvě dcery a syn měli také velikou radost. Jen je nám líto, že v té době byly dcery ve škole a syn na rybách,“ dodal Martin Ramajzl.

Podívat se přišli i další místní děti a dospělí včetně nejstaršího občana Jana Vítka a starosty Bohuslava Bartůňka. „Byl to úžasný pocit dotýkat se mincí, které někdo držel v rukách třeba před šesti sty lety,“ shodovali se členové rodiny Němcových, Ramajzlových, Šimákových se starostou Bohuslavem Bartůňkem.