VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Králově Lhotě už mají díky úpravně vodu bez manganu

Králova Lhota – Obec schovaná v přírodě mimo hlavní trasy, a přece ne moc daleko od hlavního tahu na Písek a Prahu. To je Králova Lhota, pod kterou spadá Laziště a Nový Dvůr. Možná, že i díky poloze obce tady lidé od nepaměti většinou drží pospolu a dodnes se umí společně bavit.

10.2.2016
SDÍLEJ:

Králova Lhota.Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Náladu jim nekazilo ani loňské sucho. „Tady jsme nikdy s nedostatkem vody problémy neměli. Spíš s její kvalitou. Ale i to je už naštěstí minulostí.     V lednu jsme zkolaudovali vodovod, vodojem a úpravnu vody," uvedl neuvolněný starosta Josef Mašek.

Dnes už si podle něj mohou konečně vydechnout, i když ještě musí udělat administrativu k dotacím. Pro rozsáhlou a náročnou akci, která stála kolem osmnácti milionů včetně DPH, se rozhodli v obci v roce 2014, protože se jim podařilo získat dotaci ve výši 12,5 milionu korun od Ministerstva zemědělství a další ve výši 1,8 milionu od Jihočeského kraje. Kromě použití peněz z obecního rozpočtu si museli vzít ještě úvěr od banky, který budou splácet deset let.

Důležité pro obyvatele je, že nová úpravna vody vyčistí mangan i ze dvou vrtů, které byly v minulosti odstavené. „Mangan ucpával vodovodní potrubí. Úpravna zajišťuje i odstranění radonu, železa a vápníku. V záloze máme také filtry na odstranění dusičnanů, ale zatím je nepotřebujeme," dodal Josef Mašek. Zásobu vody mají v současné době větší, než v obci spotřebují. Naplno totiž fungují tři vrty – jeden na Pazderně a dva na Hlinovce, které před vybudováním nové úpravny vody byly v omezeném provozu kvůli kvalitě vody.  Vodovod by podle Josefa Maška chtěli v budoucnu prodloužit až do Laziště.

Letos také plánují zasíťovat tři  stavební parcely. „Chceme tam přivést elektriku a vodovod. Jsou na hezkém místě, takže se už na ně někteří místní ptají. Mám z toho radost, protože se tady snažíme udržet mladé rodiny," svěřil se Josef Mašek.
Před dvěma lety začali připravovat územní plán, kde už jsou zahrnuté jak stavební parcely, tak i vykácení přestárlého višňového sadu a zalesnění uvolněného místa.

Na údržbu obce, dětských hřišť v Králově Lhotě a Lazišti,  ale především na práce v lese mají celoročně dva pracovníky se zdravotním postižením na veřejně prospěšné práce (VPP) od úřadu práce. „Vedeme celou agendu celkem jedenácti pracovníků se zdravotním postižením na VPP pro více obcí – Mirotice, Čimelice, Kožlí, Orlík nad Vltavou a  Varvažov – včetně administrace s úřadem práce. Organizujeme i jejich školení o bezpečnosti práce," upřesnil Josef Mašek.

Vloni se podařilo najít novou nájemkyni obecní hospody, Dagmar  Žákovou ze Šerkova, která má otevřeno třikrát týdně. Od loňska se obec snaží postupně vylepšovat vybavení hospody. „Jsme rádi, že se toho Dagmar Žáková ujala, protože nebylo lehké někoho najít. Máme tady obchod, o který se úžasně stará jeho majitel Jaroslav Hlavín. Má otevřeno i v sobotu, je dobře zásobený a na to, že jsme na venkově, má slušné ceny," prozradil starosta.

Místní obchod provozuje Jaroslav Hlavín už čtrnáct let. „Není to snadné, zabere to spoustu času. Všechno si dělám sám, od úklidu až po shánění zboží. Kupní síla bohužel ubývá. Chodí sem většinou lidé ve věku sedmdesát let a výš. Mladí si většinou nakoupí tam, kde pracují, a sem si dojdou, jen když jim doma něco chybí," svěřil se majitel obchodu Jaroslav Hlavín.  Dodal, že když začínal, měl otevřeno v týdnu do 16 hodin, ale pak se přizpůsobil zákazníkům a dobu zkrátil do 13 hodin.  „Snažím se obchod udržet. Výhodou je, že jsem místní. Kdybych sem měl dojíždět, asi by se to vůbec nevyplatilo," dodal Jaroslav Hlavín.

Jediné, co Josefa Maška v obci trápí, je fakt, že se obec dva roky stále nemůže dohodnout s majitelem jednoho pozemku uprostřed fotbalového hřiště. „Chtěli jsme pozemek směnit za jiný, ale má tak vysoké požadavky, že mu je nemůžeme splnit. Jsme se zastupiteli zodpovědní za majetek obce a nemůžeme si dovolit obec poškozovat," vysvětlil Josef Mašek. Fotbalisté Tělovýchovné jednoty Králova Lhota proto dojížděli hrát nejprve do Bud a v poslední době jezdí do Mirotic.  „Každý týden tu býval společenský sportovní ruch s občerstvením, lidé se sešli, podívali se na fotbal a pobavili se. Hráli jsme tu od roku 1981, a teď to dva roky nejde," konstatoval Josef Mašek.

Kulturní akce v obci ale pokračují. Podle starosty především díky starostce místních dobrovolných hasičů Martině Polívkové, která často připravuje s dětmi program. „Společenské dění tady bylo vždycky  dobré  díky sportovcům, myslivcům i červenému kříži. Žiji tady 39 let. Pamatuji, jak jsme společně uklízeli ves a svépomocí včetně dětí stavěli hospodu a pak jsme společně oslavovali zahájení. V poslední době lidé nemají tolik času, ale na společné akce si čas udělají. Často sem přijíždějí i děti s vnoučaty žijícími třeba v Písku," uvedla pracovnice obecního úřadu Evženie Srpová.

Složení obyvatel

V současné době zde žije celkem 210 obyvatel – 160 v králově Lhotě a 50 v Lazišti.
Z toho jsou čtyři děti ve věku do 7 let, 34 dětí ve věku do 15 let a 3 do 18 let.

Historie Královy Lhoty

Obec vznikla pravděpodobně ve  13. století na místě vymýceného lesa. Říkalo se, že se původní osadníci usadili na lehotě. Proto byla osada  nazývána Lehota, později  Lhota.
Nazvána byla Králova, protože patřila ke královské rychtě v Letech. Dne 20. ledna 1421 byla Králova Lhota císařem Zikmundem od královského statku odtržena a připsána Matěji Brusovi z Kovářova. Roku 1437 se dostala do držení Buška Sekerky ze Sedčic a roku 1472 ji koupil Smil Hodějovský z Hodějova od Jindřicha Sádlo z Kladrubec, jenž ji dostal roku 1461.
Zdroj: webové stránky obce Králova Lhota

Autor: Stanislava Koblihová

10.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 16 000 Kč

Obsluha ostatních manipulačních zařízení (kromě obsluhy vysokozdvižných vozíků) MANIPULAČNÍ DĚLNÍK (OBSLUHA POMOCNÝCH MANIPULAČNÍCH STROJŮ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: ciz, Bližší specifikace práce: , Obsluha pomocných manipulačních strojů (kromě vysokozdvižných vozíků) při manipulaci s živou drůbeží. Vzhledem k charakteru práce je pracovní pozice vhodnější pro muže. , Pracovní doba: práce v nočních a ranních hodinách dle harmonogramu svozových aut apod. , Nabízíme:, závodní stravování, dovolená nad rámec stanovený zákoníkem práce, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, požitky na základě zaměstnaneckého fondu, zvýhodněné volnočasové aktivity a další benefity v souladu s vnitřními předpisy zaměstnavatele., , První kontakt: Monika Bílá tel.: 383 838 527 (pondělí až pátek 6:00-14:30 hod.), email: monika.bila@voddrubez.cz nebo osobně na uvedené adrese.. Pracoviště: Vodňanská drůbež, a.s. - závod mirovice, Zámostí, č.p. 272, 398 06 Mirovice. Informace: Monika Bílá, +420 383 838 527 724 037 701.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU MAN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, - ŘP sk. B, C, CE, profesní průkaz, bezúhonnost, spolehlivost, flexibilitu, Praxe vítána., Nástup možný ihned., Náplň práce: odvoz biomasy v rámci JČ kraje.. Pracoviště: 1. písecká lesní a dřevařská, a.s., 397 01 Písek 1. Informace: Gabriela Vačkářová, .

Výroba - Výroba Ruční balič 13 200 Kč

Ruční baliči RUČNÍ BALIČI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CIZ, Náplň práce: ruční balení masných výrobků, Požadujeme: zdravotní způsobilost, fyzickou zdatnost (práce v chladu). Pracoviště: Ms-tek trade s.r.o. -pracoviště, Samoty, č.p. 1533, 397 01 Písek 1. Informace: Jaroslav Molnar, +420 773 838 387.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA / ŠVADLENA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: ciz šití sportovních dresů, Požadujeme: , - výbornou pracovní morálku, - profesní zručnost na průmyslových šicích strojích, - dobrý zdravotní stav, Pracovní doba: 2 směny 6-14 a 14-22 (po dohodě možnost práce na 1 směnu), nárazově práce přesčas, Základní mzda 14.000,- Kč/měsíc + 3.000,- Kč osobní ohodnocení., První kontakt na tel. 382 210 613, e-mail: info@acesport.cz.. Pracoviště: Ace sport s.r.o., Sedláčkova, č.p. 472, 397 01 Písek 1. Informace: Lenka Vacková, +420 382 210 613.


Letní slavnost v Písku.
30

Písek se vrátil do minulosti

Rod Lanna na nábřeží řeky Malše,výstava velkoformátových fotografií v Českých Budějovicích
12

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Tipy na volný čas.

Rekonstrukce Slávie nebude. Prozatím

České Budějovice – Do konce června měla rada města schválit koncesní řízení na opravu budovy kulturního domu Slávie, který je v havarijním stavu. Podle Petra Podholy, náměstka primátora pro správu veřejných statků a veřejných zakázek, ale vyvstaly další otazníky.

Na silnici shořel traktor vezoucí řepku. Je z něho černý vrak

Rozpoutí - Šrumec nastal v úterý 17. července odpoledne na silnici u Rozpoutí. Po 14. hodině se tam vzňal traktor, který na vleku vezl řepku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT