„Dneska máme právě jejich kolaudaci," řekl v úterý 14. července starosta Pavel Kosík. Na opravu místních cest dostali dotaci z Regionálního operačního programu. Celkové náklady jsou kolem sedmi milionů korun, z toho jim pomůže dotace zaplatit až 85 procent.

Nových povrchů na návsi si všimne každý, kdo projíždí Sobědraží. V obci se před dvěma lety podařilo omezit dopravním značením rychlost na vjezdu ze strany od Písku na čtyřicet kilometrů v hodině a od Kostelce na třicet kilometrů v hodině a zároveň zde instalovali zařízení na měření rychlosti. Vedení obce tak reagovalo na připomínky místních lidí, kteří se v nebezpečném úseku obávali především o své děti. Průjezd kamionů se však zakázat, jak si také přáli, nepodařilo. „Předpokládáme, že až bude opravený Žďákovský most, tak tudy jezdit přestanou," dodal Pavel Kosík.

Uzavírka Žďákovského mostu kvůli jeho rekonstrukci trvá měsíc. Za tu dobu se už ale projevila na životě v obci. „Nechodí teď skoro žádní zákazníci. Dříve jsme jich tady mívali z orlické strany plno," uvedla prodavačka vyhlášeného místního second handu Pavla Borovková. O hosty přišla podle Pavla Kosíka také místní restaurace, kde se dříve zastavovali pravidelně projíždějící lidé na orlickou stranu také na obědy. „Dodnes ale není rekonstrukce Žďákovského mostu zavedená do navigací, nebo si je lidé nezaktualizovali, protože se nám tady pořád točí turisté. Zvlášť ti zahraniční si tady neví rady," vysvětlil Pavel Kosík s tím, že se snaží každého zbloudilého řidiče nasměrovat k cíli jeho cesty.

Vzhledem k medializaci rekonstrukce mostu o ní ale hodně lidí ví, proto i místní muzeum, které je v unikátních prostorách barokního špitálu, je možné navštívit pouze na požádání. „Místní lidé už to tady znají a lidí, kteří by sem přijeli zdaleka jen kvůli muzeu, moc není. Proto nemá smysl, aby bylo otevřené každý den," doplnil Pavel Kosík.

V současné době po dokončení oprav cest žádné velké investice neplánují. V uplynulých letech investovali do výstavby čistírny odpadních vod a kanalizace. Vše už je rok v provozu. „Čistírna funguje dobře. Jen při silnějších deštích bývají trochu problémy, protože tam lidé pouštějí vodu z okapů. Do konce roku budeme kontrolovat, kam kdo má dešťovou vodu svedenou," dodal Pavel Kosík. Podle kapacity čistírny vycházejí vstříc s vývozem septiků také lidem z okolních obcí z Kovářovska a před zavřením mostu také z Orlicka.  Postupně se jim vrací také náklady za lis na plasty a papír, který pořídili před třemi lety. „Lisované plasty a papír prodáváme do Příbrami, kde mají zájem od nás odebírat i sklo. Důležité je, že mají lidé práci," konstatoval Pavel Kosík.

V současné době zaměstnávají na údržbu obecních prostranství v Kostelci, Přílepově, Zahrádce a Sobědraži čtyři pracovníky na veřejně prospěšné práce, prostřednictvím projektu úřadu práce. Ti pracují také podle potřeby na třídění plastů a jejich lisování.

Pavla Borovková říká: „Žije se mi tady hezky, jsem moc spokojená. Musím pochválit nové cesty, po kterých se teď krásně jezdí."