Proto by letos měly neukázněné řidiče zachytit radary s kamerami. Vedení obce chce tímto způsobem zajistit místním lidem větší bezpečí.

Hustota dopravy
V loňském roce se uskutečnilo měření v obci v době od odpoledne 19. do rána 27. července.
Na příjezdu do obce bylo napočítáno 16 319 vozidel včetně 1166 nákladních, z toho rychlost překročilo 5157 řidičů.
Na výjezdu z obce bylo napočítáno 15 719 vozidel včetně 1515 nákladních, z toho rychlost překročilo 11 767 řidičů.

Hrejkovice jsou na hlavním tahu od Tábora na Rožmitál pod Třemšínem a dlouhodobě tudy projíždí velký počet aut včetně kamionů. Spousta řidičů tady překračuje povolenou rychlost, a to jak na vjezdu do obce, tak i na výjezdu z ní. Hrejkovičtí se proto inspirovali ve Velké, místní části Milevska, kde se díky pokutám za rychlou jízdu hodně řidičů poučilo a přestupků tam ubylo. Jejich žádosti o zajištění úsekového měření rychlosti milevskou městskou policií vyhověli milevští zastupitelé loni. „Veřejnoprávní smlouvu na zajišťování úsekového měření zastupitelé schválili a město Milevsko ji má již s Hrejkovicemi uzavřenou,“ konstatovala tajemnice milevského městského úřadu Vladimíra Štorková.

Znamená to, že celý systém včetně vybírání pokut bude provozovat milevský městský úřad ve spolupráci s milevskou městskou policií. Měřit by se pak mohlo začít letos. Hrejkovice ale napřed musí vyhovět připomínkám dopravního inspektorátu. „Úpravy se týkají dvou přechodů, nedaleko pomníku a u mostu, které musí navazovat na chodník, proto u nich budeme chodník prodlužovat,“ uvedla starostka Hrejkovic Hana Kašparová.

Protože úpravy přechodů na bezpečnější by měly stát přibližně 626 tisíc korun, podali na ně dvě žádosti o dotace. První podali na SDIF, kde by dotace mohla pokrýt až 85 procent celkových nákladů. Pokud by tady neuspěli, podali ještě žádost o krajskou dotaci, ta by měla činit 200 tisíc korun. O tom, jak uspějí, by se mělo rozhodnout v dubnu až květnu. Vše by chtěli uskutečnit v létě, kdy tudy projíždí spousta turistů, kteří vyhledávají přehradu Orlík, stejnojmenný zámek a další zajímavá místa.