„Zúčastní se hasičské sbory nejen z Čimelic, Písku či Záhoří, ale například i z Opařan nebo z okolí Prahy. Zdravotnické jednotky dorazí mimo jiné z Žatce a z Plzně," konstatoval jednatel Sboru dobrovolných hasičů Čimelice Dušan Vokatý.

Dříve bývala akce dokonce mezinárodní, zúčastňovaly se jednotky ze Slovenska. „Už loni Slováci nepřijeli a letos zřejmě také ne," potvrdil Vokatý.

Do soustředění, které se bude konat od 22. do 24. března, by se mělo zapojit kolem sta až sto deseti lidí. Dobrovolní hasiči a zdravotníci budou řešit různé situace, se kterými se mohou setkat v praxi. „Půjde třeba o vyhledávání osob v budovách, jejich záchranu, simulování dopravní nehody či požáru," nastínil jednatel čimelického sboru.

Zásahy budou připravené pravděpodobně nejen v Čimelicích, ale například i v Písku. Veřejnosti se to podle Dušana Vokatého nijak zásadně nedotkne. „Většinou se bude všechno odehrávat na odlehlých místech. Lidi může maximálně rušit siréna," uvedl.

Účastníci soustředění budou během víkendu ubytovaní bezplatně ve sportovní hale v Čimelicích. To odsouhlasili zastupitelé obce na svém posledním jednání. „Kromě ubytování poskytne obec příspěvek ve výši pěti tisíc korun na občerstvení," zmínil starosta Čimelic Vladimír Pánek.

Záštitu nad soustředěním převzal senátor Miroslav Krejča a prostory pro cvičení hasičům a záchranářům poskytl Karel Schwarzenberg.