Mobilní platbu lze podle tiskové mluvčí Městských služeb Písek Lenky Gareisové provést pomocí služby MPLA. "Služba MPLA je komfortní a bezpečný způsob bezhotovostní platby za parkování na ulici, na parkovištích i v garážích. Jedná se o nejrychlejší bezhotovostní platbu parkovného bez hledání parkovacího automatu a drobných po kapsách," uvedla mluvčí.

Výhodou je také možnost si parkovací dobu kdykoliv a odkudkoliv prodloužit. "Stačí několik kliknutí a parkovací automat budete mít v mobilu, tabletu nebo počítači," podotkla Lenka Gareisová s tím, že služba MPLA je uživatelsky jednoduchá a přívětivá. Platit lze platební kartou MasterCard a Visa, palivovými kartami CCS a Axigon (Shell Cards, Euro Oil), kartou MPLA, Twisto kartou nebo lze využít jednorázové platby prostřednictvím Google Pay a Apple Pay. "Pro platbu parkovného pomocí služby MPLA je možné stáhnout si nativní aplikaci v GooglePlay či AppStore nebo stačí zadat http://mpla.io do internetového prohlížeče. Služba MPLA je navíc propojena s portálem Mapy.cz, takže snadno uhradíte parkovné i z portálu či aplikace Mapy.cz," doplnila mluvčí Městských služeb Písek.

Návod k používání aplikace.Zdroj: Městské služby Písek

Návod k používání aplikace.Zdroj: Městské služby Písek

A jak aplikace funguje? "Před první platbou je nutné v Nastavení aplikace zadat RZ vozidla, e-mailovou adresu a spárovat kartu. Informace se uloží do cookies vašeho prohlížeče a při dalším použití už není potřeba nic zadávat – zaplatíte parkovné jednoduše na 3 kliky. Nastavení aplikace si můžete provést dopředu z pohodlí domova, kavárny nebo z kanceláře. Zadejte do internetového prohlížeče http://mpla.io nebo si stáhněte nativní aplikaci v GooglePlay či AppStore a postupujte dle návodu," informovala mluvčí.

U každého z uvedených způsobů platby - web, aplikace, Mapy.cz - se vyplňují údaje jednorázově při první platbě, aplikace si poté zapamatuje data, která bezpečně spravujete pod chráněným přístupem, který využívá ověřené bezpečnostní certifikáty a nemusíte zadávat heslo. Systém města obdrží informaci o úhradě, na účet provozovatele je připsaná platba za parkovné. Platný parkovací status vozu je také v informačním systému. "Strážník městské policie si tak platnost parkování ověří prostřednictvím registrační značky vozidla, žádný parkovací lístek za okno už nepotřebujete," vysvětlila Lenka Gareisová a dodala, že za platbu parkovného přijde na e-mail elektronický účetní doklad vztahující se ke každé transakci.

Městské služby Písek zakládají květinovou louku u Otavy
První projekt participativního rozpočtu je realitou, u Otavy vznikla louka

Stejnou aplikaci na platbu parkovného je možné použít nejen v Písku, ale také v Praze, Brně, Liberci, Olomouci, Pardubicích, Kolíně, Kosmonosech, Mladé Boleslavi, Litomyšli, Kroměříži, Příbrami, Vrchlabí, Rychnově nad Kněžnou, Vyškově, Jeseníku, Mnichově Hradišti, České Třebové, Litoměřicích a Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi - celkem ve více než šedesáti lokalitách.