V bývalém Albertu budou dál potraviny

Milevsko – Objekt, ve kterém přes dvacet let sídlila milevská pobočka řetězce Albert, je prodaný. Podle informací starosty města Ivana Radosty ho koupila vietnamská společnost, která zde bude dál provozovat prodejnu potravin. „Určitě je lepší, aby tam něco bylo, než aby budova zůstala prázdná,“ podotkl starosta a doplnil, že pozemek, na kterém se nachází přilehlé parkoviště, patří městu. To ho pronajímalo řetězci Albert, který původní budovu opustil v letošním roce, když se prodejna přestěhovala naproti přes silnici do nově vzniklé obchodní zóny.

Výstava fotografií bude v galerii i kině

Písek – Skupina TeriFoto Sokola Písek chystá výstavu v Galerii Portyč a foyer kina Portyč. Fotografie zde budou k vidění téměř po celý listopad. V úterý 1. listopadu v 17 hodin se uskuteční vernisáž. Výstava nabídne nejen snímky členů Skupiny TeriFoto, ale také práce mladých fotografů ze Základní školy J. K. Tyla v Písku a práce fotografů z partnerských měst Bad Leonfelden, Deggendorf a Wetzlar. Výstava potrvá do 26. listopadu. Galerii Portyč je možné navštívit každý den odpoledne kromě neděle a pondělí, kino Portyč v době promítání.

V Písku jsou další kameny zmizelých

Písek – V ulicích města přibylo třináct kamenů zmizelých. Jedná se o projekt, který připomíná osudy píseckých židovských rodin. Kameny jsou nově před domy na Velkém náměstí čp. 180, v Heydukově ulici čp. 96 a 99 a v Žižkově ulici čp. 383, kde žily rodiny Taussigova, Adle᠆rova, Weilova a Frankova. Jak uvádí studenti, kteří se na akci podíleli, každý kámen je věnován konkrétnímu člověku, kterému zničila život válka a nacismus. Na projektu pracovali studenti střední průmyslové školy, střední zemědělské školy a gymnázia s pomocí odborníků a učitelů. Projekt začali už v r. 2019 studenti zemědělské školy.

Protivínská Kaplanka nabídne novou výstavu

Protivín – Kaplanka chystá po delší době vernisáž k nové výstavě. Představí díla Pavla Horáka, který okouzlil jihočeské milovníky umění již na přelomu let 1998 – 1999 v městské galerii ve Vodňanech. Jak uvedla Jitka Velková, která se na vernisáži postará o úvodní slovo, výtvarník zobrazuje městská zákoutí i zdánlivě obyčejné věci.

„Obrazy odráží nejen jeho kreslířskou dovednost, ale především fascinující fantazii,“ podotkla. Pavel Horák je rodák z Prahy, který v letech 1952 – 1967 působil ve Filmovém studiu Barrandov. Jako pomocný režisér spolupracoval se známými filmovými tvůrci M. Fričem, J. Polákem, V. Sísem, J. Němcem, J. Roháčem a M. Formanem. „Výtvarné činnosti se plně věnuje od roku 1968, kdy opustil tehdejší Československo,“ poznamenala Jitka Velková s tím, že nejdříve žil v Nizozemí pod jménem Van Den Berg a na počátku 80. let 20. století našel uplatnění v německé televizi i filmu a usadil se v Mnichově. Od roku 1999 žije v blízkosti Pasova. V jihočeském regionu, kam ho táhnou vzpomínky na dětství, kdy jezdíval do Vodňan k tetě, vystavuje pravidelně. V roce 2016 vystavoval v minigalerii manželů Pelíškových ve Vodňanech, později ve vodňanském infocentru a v loňském roce v Panském domě v Bavorově. Výstavu prodejních obrazů v Kaplance zahájí vernisáž v pátek 4. listopadu v 16 hodin. Díla budou k vidění až do 23. prosince.