Město vypíše výběrové řízení na rekonstrukci historické budovy na Alšově náměstí, kde v minulosti sídlila knihovna. Schválila to rada města na svém posledním jednání. Objekt je v nevyhovujícím stavu a je třeba ho opravit. Po rekonstrukci má sloužit městské policii, která by se sem přestěhovala ze svého stávajícího sídla v Komenského ulici.

Strážníkům jejich současný objekt prostorově nevyhovuje. V Komenského ulici sídlí městská policie od svého vzniku před více než 30 lety a i přes úpravy v letech 2006 a 2007 budova současným potřebám strážníků prostorově nestačí. „Strážníkům chybí například prostory pro odpovídající zbrojní sklad, místnost pro dočasný záchyt podezřelých osob, samostatné pracoviště obsluhy kamerového systému nebo místnost pro asistenci prevence kriminality,“ poznamenal starosta Písku Michal Čapek.

Na přejezdu u Čimelic se 18. ledna 2023 srazil kamion s vlakem.
Na stavbě D4 se srazil kamion s vlakem. Cizinec zabloudil na zavřenou silnici

Jak doplnil, strážníci by potřebovali také klimatizovanou místnost pro server městského kamerového systému, sklad technického materiálu a kanceláře. Kromě toho budově v Komenského ulici chybí i bezbariérový přístup. Případná přestavba současného sídla by strážníkům tolik potřebné prostory nezajistila.

Dům na Alšově náměstí byl přestavěn na základech raně gotického domu na přelomu 18. a 19. století. Objekt má cenné interiéry včetně konstrukcí a prvků, kterými jsou klenby, portály, schodiště, empírová průčelí s bosáží, štukovými prvky a s atikovým štítem. Měšťanský dům s empírovou fasádou byl naposledy rekonstruován v roce 1970, a to pro potřeby okresní knihovny, která se sem přestěhovala. „Objekt rekonstrukci už nutně potřebuje. Ve špatném stavu je střecha i fasáda, budovu je třeba sanovat proti vlhkosti. Projekt zahrnuje i výměnu zastaralých inženýrských sítí,“ uvedl starosta s tím, že práce by podle odhadů měly trvat 15 měsíců a jejich součástí bude i změna dispozičního řešení objektu. Městská knihovna se odsud odstěhovala v roce 2019 a od té doby město prostory pronajímá.