Přesně před sto lety, při příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky, připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci. Krátce poté, co se s jejich zcela zásadním přispěním podařilo vybojovat hranice nového státu, se rozhodli připomenout si nejvýznamnější státní svátek způsobem, který umožňoval účast co největšího počtu sokolů a sokolek z měst i z venkova. Vznikl tak tzv. rozestavný běh 28. října.

Dnes bychom ho patrně nejspíš mohli přirovnat ke štafetě s olympijskou pochodní, která se před každými hrami pořádá od roku 1936. Místo ohně ale běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu Masarykovi. Na tratích měřících celkem více než 1700 km startujících v sedmi městech s cílem v Praze se vystřídalo přibližně 8500 běžců.

Národní hrdost chtějí organizátoři podpořit i nyní nově vzniklým projektem. Ten se za podpory Sokola bude konat na několika místech. Již nyní je přihlášeno 12 závodů po České republice, mezi které se řadí i závod v Písku. Ten se bude konat v pondělí 28. října a bude startovat z Palackého sadů. Pro závodníky z řad Sokolů i široké veřejnosti budou připraveny dvě tratě – hlavní (5 km) a dětská (800 m). Registrace do závodu probíhá online na stránkách www.behrepubliky.cz, kdy každý přihlášený účastník obdrží startovní balíček. Přihlásit se do závodu je možné pouze do středy 23. října 23:59 hodin.

Další podrobnosti lze nalézt na stránkách odboru všestrannosti TJ Sokola Písek www.sokolpisek.cz.

Martin Matura, TJ Sokol Písek