Paní Monika Veselá z Písku řeší problém, jak zaopatřit například babičky, které bydlí v jiném okrese nebo své rodiče z Vysočiny. Za nimi by musela absolvovat cestu přes čtyři okresy. "Představa, že cesta, která normálně trvá přibližně dvě hodiny může trvat klidně čtyři, je frustrující. Doufám, že vše bude v pořádku a nebudeme muset toto řešit. Ale je mi upřímně líto lidí, co musí denně při práci dojíždět mimo okres zaopatřit své blízké a vysvětlovat pořád dokola, kam a proč jedou. To si neumím představit," posteskla si paní Monika s tím, že pro její rodinu je současná doba těžká.

"Zvlášť pro rodiče, po psychické stránce je to dost náročné. Za poslední rok jsme se viděli málo, protože to epidemická situace příliš nedovolovala a je jim hodně smutno," vypráví a doufá, že nenastane žádný problém. Pak by se musela přesunout na Vysočinu a řešit hlídání pro své dvě malé děti.

Policejní kontroly na hranicích jihočeských okresů posílili v úterý 2. března vojáci.
PODÍVEJTE SE: Hranice jihočeských okresů obsadili kromě policistů také vojáci

V nelehké situaci jsou i živnostníci, kteří jezdí za svými zákazníky často i mimo okres. "Abych pravdu řekl, tak jsem z toho rozpačitý. Nevím, jestli můžu vyjíždět nebo ne, mám vyplněné čestné prohlášení a čekám na případné zakázky," říká Milan Adámek, který má v Písku firmu na řemeslné a montážnické práce a funguje i jako hodinový manžel. Za první dva měsíce mu klesly zakázky až o 80 procent. "Některé výrobny jsou zavřené a například výroba dveří nebo podlah trvá místo běžných dvou týdnů i šestnáct. Navíc lidé odříkají zakázky kvůli tomu, že onemocněli koronavirem nebo se dostali do karantény," posteskl si s tím, že ani vzhledem k současné situaci nemá nárok na žádné finanční kompenzace.