Celková rekonstrukce třídy Národní svobody přinesla vloni i letos hodně problémů a nepříjemností městu, dodavateli z firmy Colas CZ a hlavně lidem, kteří na této poměrně frekventované ulici bydlí a podnikají. Výsledek však rozhodně stojí za to.

Ulice nyní patří k nejlépe upraveným ve městě, spokojeni jsou motoristé i chodci a zanedbatelná není ani suma přesahující dva miliony korun, která zůstala v městské pokladně. „Podle dodatku ke smlouvě s dodavatelem schváleném na čtvrtečním zasedání radních se ušetřily více než dva miliony korun bez DPH," uvedl Vojtěch Bubník, místostarosta Písku.

Rekonstrukci třídy Národní svobody, která začala loni v dubnu a byla rozdělena do čtyř etap, provázely těžko předvídatelné překážky. Bylo nutné vyřešit dopravu v této poměrně frekventované ulici, hlavně pokud šlo o zásobování obchodů. Provoz po celé délce ulice nebylo možné zastavit najednou.

„Vzhledem ke stáří domů nikdo přesně nevěděl, co je v zemi. Kanalizace byla propojena zděnými nebo kamennými kanály. Práce v těsném sousedství Kamenného mostu komplikovala povodeň, ale přesto se je podařilo zvládnout a ještě ušetřit," dodal Vojtěch Bubník.

V rámci opravy se vyměnila kanalizace, vodovodní řad, nové jsou povrchy chodníků i ulice a přibyla zeleň. „Ta zeleň na úkor parkovacích stání se mi nezdá jako nejlepší nápad," řekl v průběhu stavby Jaromír Toman, zaměstnanec jednoho z obchodů. Mnozí motoristé s ním souhlasí, ale chodci oceňují široké chodníky a stromy, které se sem po letech vrátily.

Další významnou investiční akcí při zlepšování stavu komunikací je celková rekonstrukce ulic Dobrovského a Šafaříkovy.

Peníze
Zvýšení nákladů na rekonstrukci kanalizace  - 243 000 Kč
Snížení nákladů na rekonstrukci komunikace - 2 271 000 Kč
Celková úspora - 2 028 000 Kč
Všechny ceny jsou uvedeny bez DPH