Výrazně lepší úrodu jablek než loni očekávají provozovatelé moštáren na Písecku. Jako první se rozjede ta v Dolních Novosedlech, a to 10. září. Ve druhé polovině září pak počítají se zahájením sezony zahrádkáři v Mirovicích, kde loni nemoštovali, a dále také v Bernarticích.

„Úroda jablek je letos dobrá. Sezona u nás tradičně začíná na Václava. Pokud bude větší zájem, tak bychom moštování zahájili okolo 20. září. Je ale třeba, aby jablka dozrála, aby mošt byl dobrý," vzkázal zákazníkům Jaroslav Zelenka, který má moštování v Bernarticích na starosti. Moštovat budou po telefonické domluvě každou sobotu, v případě velkého zájmu přidají páteční odpoledne.

Také v Mirovicích podle předsedkyně místní základní organizace Českého zahrádkářského svazu Aleny Jannackové uvažují o tom, že začnou moštovat od 20. září. Zatímco loni moštárna stála, protože v regionu nebyla jablka, letos počítají s každodenním provozem kromě neděle.

Ve všední dny budou mít otevřeno od 7.30 do 15 hodin a v sobotu od 7.30 do 12 hodin. V té době budou také vykupovat jablka vhodná pro moštování.         O tom za kolik, se zahrádkáři ještě rozhodují.

Moštárna v Dolních Novosedlech, kterou provozuje nezisková organizace Okrašlovací spolek Podhorák, zahájí provoz 10. září. Stejně jako v loňském roce se tu bude moštovat po předchozí dohodě.

Do moštárny v Dolních Novosedlech je třeba se nejprve objednat, a to buď telefonicky, nebo prostřednictvím formuláře na webových stránkách moštárny. Důvodem je to, aby nikdo zbytečně dlouho nečekal, pokud někdo přijede s větším množstvím jablek. Kapacita drtiče je tu 900 kilo za hodinu a kapacita hydraulického lisu 250 kilo za hodinu.

Zájemci o mošt si však s sebou musí přivézt vlastní nádoby. Provozovatelé letos očekávají výtěžnost jablek na 60 až 70 procent. Cena za zpracování kila jablek je tu stanovená na čtyři koruny.

Padaná jablka ale mohou zahrádkáři odvézt do výkupen už v příštím týdnu. Vykupovat je začnou od úterý i mirovičtí zahrádkáři, a to pro společnost ZEO Trade. Bude to stejně jako loni v areálu moštárny. „Budeme začínat s výkupní cenou 1,20 koruny za kilo, ale může nastat změna jako loni, kdy se cena zvyšovala," uvedla předsedkyně mirovických zahrádkářů Alena Jannacková. Padaná jablka budou vykupovat vždy v úterý od 14 do 16 hodin a v sobotu od 10 do 12 hodin.

Kdo je z Milevska a okolí, může jablka odvézt například do Sepekova. Tam je budou vykupovat v areálu výkupu kovů. Podle vedoucího Martina Peterky s tím začnou v pondělí 29. srpna. „Podle zpráv od lidí jablka budou, ale nebude jich tolik. Úroda je průměrná. Někde jablka jsou, ale místy také ne," popsal Martin Peterka.

Loni se v Sepekově pohybovala cena za kilogram jablek od 1,80 koruny až do 2,50. Ti, kteří například přinesli tři pytle po čtyřiceti kilogramech jablek, si tak vydělali okolo 250 korun. Podobné by to mohlo být i letos.