Ti, kdož na obrazovce počítače sledovali průběh elektronické aukce na výběr firmy na úklid dvou budov městského úřadu, nevěřili svým očím. Cenový souboj šestnácti původně přihlášených se zastavil až na částce 27 950 korun bez DPH za měsíc. Přitom firmě, která dosud uklízí obě budovy, úřad platil 91 tisíc bez DPH.

V době úspor na každém kroku je to významné snížení provozních nákladů městského úřadu. Nabízí se však otázka, zda je možné za takovou částku zvládnout všechny povinnosti.

Nejnižší cenu nabídla firma Čisticí stroje Litvínovice, i když do aukce vstupovala s částkou téměř 70 tisíc korun bez DPH. Smlouva se uzavírá na dva roky a firma bude uklízet kanceláře, chodby, schodiště a sanitární zařízení, dále má na starosti čištění všech oken, mytí šesti úředních desek a zimní údržbu chodníků u budov na Velkém náměstí a v Budovcově ulici.

„Viděl jsem obě budovy jen z venku a neznám je podrobně. Ale na základě svých zkušeností si úklid tak velkého rozsahu za tuto cenu nedovedu představit, zvláště když jsou v ní zahrnuty i čisticí prostředky a další náklady,“ uvedl spolumajitel jedné jihočeské úklidové firmy.

Určité pochybnosti měli i někteří členové rady města. „Nic se ale nedá předjímat dopředu,“ reagoval místostarosta Vojtěch Bubník a pokračoval: „V každém případě budeme úklid a další práce pozorně sledovat a po čase je vyhodnotíme.“