Úklid odhalených břehů upuštěného Orlíku pokračuje v sobotu 15. února od 9 do 14 hodin na vytipovaných místech od Hladné u Albrechtic nad Vltavou až po samotnou hráz přehrady. Podle mluvčího Povodí Vltavy Hugo Roldána se akce Ukliďme Orlík uskuteční ve spolupráci s Českým rybářským svazem, Českým svazem ochránců přírody a spolkem Ukliďme Česko. Potřebují k tomu ale dobrovolníky. „Při obdobné akci před 16 roky se na Orlíku podařilo sesbírat 22 tun odpadů. Uvidíme, jestli se toto číslo podaří dobrovolníkům, místním rybářům, našim zaměstnancům a kolegům z ČSOP letos překonat,“ uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Orlík se začne napouštět již koncem února. Kapacitu dobrovolníků odhadují organizátoři minimálně na tři stovky. Hlásit se mohou na webu kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko! vybrat si tam mohou i místo kolem vody, které chtějí pomoci uklidit.

Podle organizátorů má každý úsek má svého „styčného

důstojníka“, kapacitu dobrovolníků a také určené místo srazu. Odtud se na vybraný úsek vydají společně a stejně tak se i vrátí zpátky. „Pro všechny, kteří se k uklízení včas přihlásí na www.UklidmeCesko.cz máme opět připraveny pevné pytle i pracovní rukavice. Pytle na odpad jsou pro letošní ročník díky společnosti EKO-KOM recyklované, vyrobené z vytříděných barevných fólií ze žlutých kontejnerů. I zakoupené rukavice již máme na skladě a další tisíce párů jsme získali darem od jejich stálého dodavatele, firmy ČERVA GROUP,“ řekla členka organizačního týmu, Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody.

Při této příležitosti připomněla, že se mohou dobrovolníci hlásit také do hlavní celorepublikové akce Ukliďme Česko, která se uskuteční 4. dubna.

Povodí Vltavy zorganizovalo velký úklid kolem Orlíku minulou středu. Včetně sobotní akce má naplánováno uklidit kolem vody 35 míst. Ještě předtím ale uklízeli dobrovolníci i na dalších místech kolem vody u Orlíku nad Vltavou.

Ukliďme Orlík!

  • Akce je v sobotu 15. 2. od 9 do 14 hodin.
  • Dobrovolníci se mohou hlásit na www.UklidmeCesko.cz