„S píseckým učilištěm spolupracujeme léta. S jejich prací jsme moc spokojení. Nejedná se jen o zednické práce, ale pracovali pro nás také truhláři a malíři natěrači," uvedla starostka obce Kluky Jana Hrdinová.

Práce učňů je vidět například na místním kostele, v základní škole, na autobusové zastávce, ale také na dalších soukromých nebo firemních budovách. „Tím, že lidé vidí jejich práci a že je kvalitní, hlásí se jim i soukromníci. Stavební firmy většinou nakupují drahý materiál, ale učni se učí všechno od klasických základů. Musí si umět namíchat materiál a opravit nebo dozdít, co je potřeba. Používají technologie, které nám pro naše staré budovy vyhovují a navíc nejsou tak drahé. S jejich pomocí se nám daří postupně dávat obec do pořádku. Zachránili nám už některé budovy, které byly na spadnutí, jako například hasičskou zbrojnici v Dobešicích," vysvětlila Jana Hrdinová.

Dobrou spolupráci si také chválí učitel odborného výcviku SOŠ a SOU Písek Josef Veselý. Učni ze školy pomáhali například také zrenovovat keramickou dílnu, instalovat keramickou pec, opravit kostel a kapličku na návsi.

„Kromě obce jsou mezi zákazníky i zdejší jednotlivci. Díky nim žákům zajišťujeme potřebnou praxi. Podle mě by bylo třeba, aby měli žáci ve třetím ročníku praxe více. V současné době ji mají týden a pak týden školy. Dříve býval týden školy a zbývající doba v měsíci byla praxe. Mohli tak získat větší zručnost," doplnil Josef Veselý.

Se školou v obci ale také spolupracují spolky. „Pro místní svaz žen třeba uspořádali budoucí aranžéři a cukráři ukázky manuální zručnosti. Vždy, když je o to ženy požádaly, vyšla jim škola vstříc. Také nám někdy pomáhají zajistit sladkosti pro různé příležitosti," doplnila spokojená Jana Hrdinová. Podle ní práci pro šikovné učně budou mít i v budoucnu, protože jsou s nimi spokojení.