Náměty soch budou vycházet z období husitství. Letošní rok je rokem mistra Jana Husa, který byl před 600 lety v Kostnici odsouzen a upálen. Ale kdo konkrétně se bude po celou letní sezonu z náplavky dívat na řeku Otavu? Píseckému deníku se podařilo toto tajemství poodhalit.

Když je rok Jana Husa, bude tam určitě stát jeho socha. Jen není úplně jasné, zda bude zpodobněn na kazatelně v pražské kapli nebo už na hranici v Kostici. Druhou nejznámější postavou doby husitské byl hejtman Jan Žižka. Také on by na náplavce neměl chybět.

Akademičtí sochaři Josef Faltus a Jiří Kašpar, se kterými město Písek již několik let spolupracuje, se na tvorbu soch vždy dobře připraví. „Snažíme se co nejvíce dozvědět o době, ve které konkrétní postava žila, abychom ji zachytili co nejpřesněji," podotkl Jiří Kašpar. Díky této přípravě se určitě nestane, aby hejtman Žižka měl zakryté nesprávné oko.

V bitvě u nedaleké Sudoměře se v Žižkově vojsku proslavily husitské ženy a ani ony zřejmě nebudou u řeky Otavy chybět. „Myslím, že bychom se také měli pochlubit tím, že proslulé kádě, kam lidé dávali peníze, stály v Písku dříve než v Táboře," myslí si Jaroslava Haviárová 
z Písku. Sochaři určitě vymyslí, jak by měly vypadat a je možné, že se podaří kádě alespoň z části naplnit.

Letošní Cipískoviště bude hravé a roztančené

Do zahájení Cipískoviště zbývají ještě více než dva měsíce, ale obyvatelé města i pravidelní návštěvníci se už zajímají o program. Je rozhodně na co se těšit. Ve dnech 15. až 17. května je program zaměřený na děti a jejich doprovod. „Připravujeme různé soutěže ve stavění pískových hradů a dalších dovednostech, chybět nebudou zábavné programy a pohádková vystoupení. Stejně jako v předcházejících letech jsou součástí programu pěvecká či taneční vystoupení píseckých souborů a v neposlední řadě i nabídky sportovních aktivit," informovala Iveta Hodoušová, hlavní dramaturgyně Centra kultury Písek.

I letos přijede mezi malé návštěvníky Cipískoviště Inka Rybářová se svým zábavným programem. Odpoledne v sobotu 16. května bude pohádkové a děti mimo jiné uvidí žonglerské vystoupení a pohádku o kouzelné kuličce.

Na své si přijdou milovníci tance a dalšího pohybu. Uvidí sportovní aerobik v podání ForBody, taneční pohádku Zimní země předvedou členové T-Dance a tančit budou také zipáci, Capoeira předvede ukázky brazilského tance. Návštěvníkům se dále představí AC Sole se sportovním vystoupením a členové SKP karate Písek předvedou ukázky základních technik a sestav karate. Už tradičními účastníky v programu Cipískoviště jsou Mažoretky Písek a TCS Louisiana.

Chybět nebudou ani vystoupení zpěváků a kapel. Hned v pátek 15. května večer si zájemci mohou poslechnout Michala Prokopa a Erasmus 5, v sobotu kraje slovenská skupina Horkýže Slíže a nedělní podvečerní koncert připomene 20. výročí založení domácí kapely Strings.

Tentokrát nebudou chybět ani módní přehlídky Jitexu Comfort a Agentury Verona.

Jedním z vrcholů třídenního programu bude jistě i tentokrát závod dračích lodí.

Na návštěvníky se připravuje také Sladovna galerie hrou. Otevře dvě velké filmové výstavy a stálou expozici sladovnictví.
Z doprovodného programu připomeňme soutěž Železný hasič. Dále ve foyer kina Portyč bude výstava fotografií Cipískoviště – bylo nebylo. Návštěvníci uvidí akce z minulých ročníků očima píseckých fotografů. Kino Portyč uvede filmy o Janu Husovi a exkluzivní dokumenty z filmového archivu. 

ANKETA: Jaké budou sochy z písku?

Petr Formánek, Písek
Mistr Jan Hus bude zřejmě v různých podobách vyobrazen ve všech městech, kde se budou letos konat slavnosti. Pro Písek bych si představoval znázornění vozové hradby. Byl to přece významný symbol.

Pavel Sedláček, Písek
Určitě by mezi sochami z Písku měl být některý z husitských hejtmanů. Matěje Loudu z Chlumčan máme na bývalém hotelu Dvořáček, takže na náplavce by mohl být Jan Žižka.

Jaroslava Haviárová, Písek
Na Cipískoviště chodím s vnoučaty každý rok. Zaujme mě nejen vzhled soch z písku, ale zejména to, jak dlouho vydrží. Letos by tam mohly být kádě. Písek je prý měl dříve než Tábor. 

Program Cipískoviště 2015

Stav k 15. únoru, změny vyhrazeny

Není-li uvedeno jinak, vstupné zdarma

od 1. května

náplavka řeky Otavy u Kamenného mostu
Stavba soch z písku na námět "Husité z písku v Písku"; pískosochaři MgA. Jiří Kašpar, MgA. Josef Faltus. Kromě náplavky bude jedna další socha umístěna u Městské elektrárny.

čtvrtek 14. května

koncertní síň Trojice
19:00 JIŘÍ STIVÍN: DI-VI-DLO Jiřího Stivína
Multinstrumentalista (jazzman, flétnista, skladatel,..) Jiří Stivín hraje filmové a divadelní hity doplněné videoprojekcí a mluveným slovem.

Vstupné: předprodej 150 Kč, na místě 180 Kč

Pořádá Centrum kultury Písek o.p.s.

kino Portyč - foyer
Výstava fotografií "CIPÍSKOVIŠTĚ – BYLO NEBYLO"

Zachycení okamžiku, momentu a atmosféry Cipískoviště minulých let z pohledu píseckých fotografů. Výstavu si můžete prohlédnou ve foyeru kina od pátku 15. května do neděle 7. června v době filmových projekcí.

Pořádá Centrum kultury Písek o.p.s.

pátek 15. května

Palackého sady
8:30–11:00 HRAJEME SI NA CIPÍSKOVIŠTI
soutěže ve stavění hradů pro děti z mateřských škol (u Schrenkova pavilonu)

9:15–11:30 Hrátky na pohádky - zábavný program Inky Rybářové

14:00 POHÁDKOVÉ PÍSNIČKY - vystoupení nejmladších účastníků - dětí z píseckých jeslí, taneční kroužek ČMELDA

14:00 Čarování s Inkou - zábavný program Inky Rybářové

15:30 TK Street4All – taneční vystoupení

15:45 For Body – sportovní aerobik (sestavy Loupežníci a Ladies Marmelade)

16:00 T-DANCE – taneční pohádka Zimní země

16:50 Mažoretky Sokol Písek

17:00 TC Z.I.P Písek – taneční vystoupení

17:30 Harmony wellness Club Písek – exhibiční vystoupení

17:50 CAPOEIRA - ukázky brazilského bojového

18:15 AC SOLE – sportovní vystoupení

20:00 MICHAL PROKOP A FRAMUS 5 – koncert jedné z nejvýznamnějších skupin české rockové historie (kapela hraje ve složení Luboš Andršt – kytara, Jan Hrubý – housle, Jan Kolář - klávesy, zpěv, Jiří Šíma - saxofon, zpěv, Roman Kubát – trubka, Zdeněk Tichota – basa, Pavel Razím – bicí a Michal Prokop – zpěv)

Pořádá Centrum kultury Písek o.p.s.

náplavka/nábřeží u Kamenného mostu
od 8:00 h Draci mezi mosty

2. ročník závodu dračích lodí píseckých základních a středních škol; odpoledne tréninky a jízdy pro veřejnost

17:00 h Vernisáž obřích soch "Husité z písku v Písku"

pořádá město Písek ve spolupráci s Centrem kultury Písek o.p.s.

Sladovna
Výtvarné dílny - smaltování lžiček, výroba svícnu z vosku, výroba misky, razítkování textilních tašek

8:30-11:00 pro školy

14:00-14:00 pro veřejnost, 35 Kč

pořádají Šikovní výtvarníci

Koncertní síň sv. Trojice
16:30 h Jarní zpívání malých zpěváčků - koncert přípravek ZUŠ Písek

pořádá ZUŠ Písek ve spolupráci s Centrem kultury Písek o.p.s.

Městský ostrov
Afterparty s Good Company

Sobota 16.5.

nábřeží mezi Kamenným a Novým mostem
od 10:00 h Draci mezi mosty

7. ročník závodu dračích lodí (zahájení závodu v 9:45 h a vyhlášení výsledků ca v 1700 h v Palackého sadech)

pořádá: Sport agency Altis, přihlášky a další informace zde.

Palackého sady
8:00–16:00 Robotem rovně aneb autíčka v parku

9:45 Slavností zahájení závodů dračích lodí

CIPÍSKOVO POHÁDKOVÉ ODPOLEDNE

15:00 VOJTA VRTEK: Kabinet létajících úžasností (žonglérské vystoupení)

cca 16:00 Vyhlášení výsledků závodů dračích lodí a robotické soutěže

16:45 O kouzelné kuličce aneb jak Vojta k šikovnosti přišel - divadelní představení s velkými jarmarečními loutkami, kejklemi a živou muzikou. Hrají Vojta Vrtek a Jan Brůček

18:00 SKP karate Písek: Ukázka základních technik a sestav karate a jejich následného zapojení v boji

19:30 BAREBONE (Kypr) – kyperská rocková kapela ve složení Costantinos Costantinou - Vocals, Harrys Pari - Guitars, Petros Michael – Bass, Constantinos Pavlides – Drums hraje převážně coververze známých rockových skladeb

20:30 HORKÝŽE SLÍŽE (Slovesnko) – koncert punk-rock-ska… kapely ve složení Peter Hrivňák - Kuko, zpěv a baskytara, Mário Sabo - Sabotér, kytara, Juraj Štefánik - Doktor, kytara, Marek Viršík - Cavallera, bicí.

Pořádá Centrum kultury Písek o.p.s.

Sladovna
9:00-12:00 a 14:00-17:00 Výtvarné dílny

smaltování lžiček, výroba svícnu z vosku, výroba misky, razítkování textilních tašek aj., 35 Kč

pořádají Šikovní výtvarníci a Sladovna Písek o.p.s.

17:00 Slavnostní otevření nové expozice SLADOVNICTVÍ s doprovodným programem

pořádá Sladovna Písek o.p.s.

KINO Portyč
10:00 HUSITI - animovaný film ČR, 85 minut, vstupné 30 Kč Co když se klíčová pasáž našich dějin odehrála úplně jinak, než se nám snaží namluvit učebnice dějepisu? Co když se Mistr Jan Hus v Kostnici ani neohřál, natož aby shořel? Co když měl Jan Žižka víc než jen jedno zdravé oko? Animovaná komedie režiséra Pavla Koutského hravě boří mýty o husitské éře, když na piedestal historie místo kazatele a vojevůdce staví dva neskutečné poplety, kteří se proti své vůli stali hrdiny své doby. Jen to nikdo neví. Film ukazuje na možnost manipulovatelnosti dějinami. Režie Pavel Koutský; Hrají Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Viktor Preiss, Martha Issová, Jan Přeučil, Marek Eben

18:00 JAN HUS (Národní filmový archiv) Československo, 1954, 115 minut, vstupné 30 Kč 1412 - 1415: Mistr Jan Hus ve svých kázáních v Betlémské kapli pranýřuje zlořád v církevní organizaci. Je postižen papežskou klatbou a vyzván, aby na Kostnickém koncilu obhájil své učení. Krále Zikmunda však nepřesvědčil a 6.7.1415 byl jako kacíř upálen. Režie Otakar Vávra; Předloha Alois Jirásek; Hudba Jiří Srnka; Hrají Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Eduard Kohout, Bedřich Karen, František Smolík, Otomar Krejča st., Vladimír Řepa, Marie Tomášová, Josef Mixa, Eduard Cupák, Vladimír Hlavatý, Rudolf Deyl st., František Kreuzmann st., Vilém Besser, Marie Brožová, Ladislav Boháč, Josef Kemr, Antonín Šůra, Václav Vydra ml., Miloš Nedbal, Bohuš Hradil, František Kovářík, Jiří Steimar, Miloš Kopecký, Marie Svobodová, Václav Voska, Vladimír Leraus, Bohuš Záhorský, Marie Nademlejnská, Jaroslav Mareš, Světla Amortová, Radovan Lukavský, Rudolf Hrušínský, Felix le Breux, Miroslav Doležal, J. O. Martin, Václav Švec, Hynek Němec, Miroslav Šipovič, Vlastimil Brodský, Libuše Pešková,Stanislav Langer, Štěpán Bulejko, Richard Záhorský, Vojta Plachý-Tůma, František Roland..

Pořádá Centrum kultury Písek o.p.s.

park Na Trubách
13:00-17:00 h Pochod pohádkovým lesem

Tradiční putování s plněním pohádkových úkolů na 14 stanovištích. Poslední start v 16:00 h. V místě startu a cíle doprovodný program. Na místě se vybírá startovné.

pořádají Spolek T. K. Písek, DDM Písek

neděle 17. května

Palackého sady
14:00 Dechová hudba města Písku

15:30 Jitex Comfort s.r.o. - módní přehlídka

15:45 Mažoretky Písek a TCS Louisiana

16:15 Agentura Verona – módní přehlídka

18:00 STRINGS – koncert k 20. výročí založení kapely

Pořádá Centrum kultury Písek o.p.s.

Městský ostrov
13:00-17:00 Dětské odpoledne s Petrou a jejím týmem

Program plný her a soutěží s Petrou a jejím týmem (o cenu starosty města Písku, Cipísek tanečník, Cipísek zpěváček a Cipísek šikulín) se zaslouženými odměnami (mj. diplomy a poháry) a dětskou diskotékou. Mistryně světa v rybolovné technice Kateřina Marková (Písek) s programem "Zpět přírodě". Vstupné 10 Kč

pořádají: MUSIC PRODUCT s.r.o. a Petr Jirotka

nábřeží 1. máje před Kulturním domem
13:00-17:00 ŽELEZNÝ HASIČ PÍSEK 2015 - soutěž hasičů a hasiček ČR v disciplínách kategorie TFA (silový víceboj) s finálovou disciplínou - zdolání schodiště do nejvyššího patra sousední budovy Úřadu práce

Pořadatelem akce jsou Hasiči města Písek ve spolupráci s Centrem kultury o.p.s.

kino Portyč
10:00 EXKLUZIVNÍ DOKUMENTY Z FILMOVÉHO ARCHIVU, vstupné 30 Kč

HUSITSKÉ ZRCADLO - 14 minut, 1985 režie Jindřich Bořecký - jenský kodex, jeho historie a práce restaurátorů

JAKOU BARVU MÁ PÍSEK – filmy o Písku a okolí:

Jakou barvu má Písek (1976) – poetické vyprávění o tradicích města (12 minut)
Poema o Jižních Čechách (15 minut)
Nový příběh staré řeky dodatek (1962) – před stavbou Orlíka (60 minut)
Orlík (1967) – o historii a sbírkách (5 minut)
Ať zním (1968) – odkaz díla Fráni Šrámka (12 minut)
15:00 MALÝ PÁN - premiéra, ČR, 70 minut, vstupné 90 Kč

Loutkový Malý Pán si žije spokojeně ve svém malém světě a když má dost nudlí, nikam se zvlášť nežene. Jenže má sen a sny bývají, jak víme, jen samé problémy – nenechají člověka (ani malého) na pokoji. Malý Pán po probuzení překvapeně zjišťuje, že mu něco schází. A tak nerad opouští svůj útulný domov a vydává se na cestu, aby tomu přišel na kloub. Kdo ví, co na konci své velké cesty najde? Film vychází z úspěšné dětské knihy "Velká cesta Malého pána" od Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha. Zpracování využívá klasické loutkové podání, které je zasazeno do reálného prostředí lesa. Tento typ realizace nabízí prostor pro vytvoření takového světa, který napomáhá rozvíjet dětskou fantazii, a zároveň přináší určité klasické prvky umění, které je v dnešní době vytlačováno animací. Naivitě prostředků odpovídá i zachování odkrytého vodění loutek. Loutky jsou tedy přiznání loutkami, les je lesem, voda vodou a oheň ohněm. Hraje Ivan Trojan; Režie Radek Beran

Zdroj: cipiskoviste.cz