První prezident samostatné ČR Václav Havel, který v neděli 18. prosince zemřel, se zapsal hluboko do srdcí obyvatel Písku. Mnozí mají ještě v živé paměti jeho dvě písecké návštěvy. Poprvé přijel na pozvání tehdejší starostky Věnceslavy Skřivánkové 29. května 1990. Zastavil se ve střední lesnické škole, kde besedoval se studenty.

Mítinku se na Velkém náměstí zúčastnilo na dvacet tisíc lidí. Ve svém improvizovaném projevu z balkonu radnice Václav Havel řekl: „Zdravím vás, obyvatele tohoto krásného starobylého města, které je pro mě spojeno s velkými kolegy z minulých dob, především se Šrámkem.“

Na Havla si vzpomněl i František Šlapák z restaurace U Reinerů, kde se prezident zastavil. „Byl to velmi milý a slušný člověk. Takoví by měli být všichni politici v naší republice,” řekl Šlapák. „Měl zvláštní přání. Nedal si pivo, ale bílé víno, a k tomu si přál topinky s česnekem, což je dost neobvyklá kombinace. Když odcházel, s každým se rozloučil,” dodal Šlapák.

S Václavem Havlem se U Reinerů setkal i ředitel Prácheňského muzea v Písku Jiří Prášek: „Seděli jsme u stolu a dozvěděl jsem se zajímavosti ze zákulisí prezidentování. Zazněla i recitace Šrámkovy básně Po řece Otavě za vorem vor, a pak i píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou. Ovšem zpěvák už pan prezident tak dobrý nebyl. Při rozhovoru si uvědomil, že se vlastně jeho otec na píseckém okrese narodil.Večer jsem ho šel vyprovodit do hotelu City, v němž spal a druhý den dopoledne jsme si ještě při náhodném setkání stiskli ruce na píseckém náměstí, uvedl Prášek.