Víkend bude patřit adventním trhům u kostela

Písek – Tradiční vánoční řemeslné trhy startují v pátek 9. prosince u děkanského kostela. Desítky řemeslníků zde budou během třetího adventního víkendu nabízet vlastnoručně zhotovené výrobky a chybět nebude ani občerstvení a pestrý doprovodný program. V sobotu je například v plánu pravá jihočeská zabijačka, divadlo a kolotoč. V neděli dorazí flašinetář a budou se pouštět lodičky ze skořápek ořechů. Trhy se konají v pátek od 12 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 17 hodin a v neděli od 9 do 16 hodin.

Zastupitelé volili členy a předsedy výborů

Písek – Zastupitelé na svém posledním jednání mimo jiné volili členy a předsedy výborů. Finančním a kontrolním se zabývali už na minulém zasedání, ale poté, co odmítli schválit předsedou finančního výboru navrženého Josefa Knota, se k této pozici nyní vrátili. Nominovaný byl Jiří Černý, kterého zastupitelé odklepli. Předsedou kontrolního výboru je už od minule Marek Anděl. Zastupitelé dále zřídili majetkový výbor, který povede Karel Vodička. Kromě toho nechybí šest osadních výborů. Výboru Nový Dvůr bude předsedat Lenka Holanová, purkratickému Lenka Nádějová, smrkovickému Aleš Chalupa, semickému Martin Smola, hradišťskému Michal Turek a osadní výbor Svatý Václav povede Tomáš Posekaný. Novinkou bude výbor pro nový bazén, který se bude teprve obsazovat.

Mlátil tyčí do auta. Neunesl rozchod

Písek – Díky městskému kamerovému systému si písečtí strážníci všimli muže, který v Komenského ulici před služebnou městské policie mlátí do auta zaparkovaného naproti za přechodem. „Zpětně jsme zjistili, že uvedený muž „cestoval“ na tomto vozidle z Tylovy ulice zavěšený na zpětném zrcátku u řidiče, a to proto, že psychicky nezvládl rozchod se svou přítelkyní,“ popsal Miloš Ťupa, vedoucí prevence kriminality a technik MP Písek. Sloužící operační, který muže viděl ničit vozidlo, za ním vyběhl a zpacifikoval ho. Následně byl převeden na služebnu, kde si ho vzhledem k podezření ze spáchání trestného činu převzala Policie ČR.

V Rašínově ulici je hotová první část rekonstrukce

Písek – V Rašínově ulici byla v těchto dnech dokončena rekonstrukce vodovodu a kanalizace. Vyměnilo nebo přeložilo se tu 340 metrů potrubí. Na komunikaci byl položen nový povrch. Jak informovala mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová, práce budou v této ulici pokračovat i příští rok. „V plánu je totiž rekonstrukce veřejného osvětlení a E.ON tu bude pokládat do země kabely nízkého napětí, které jsou nyní vedené vzduchem,“ poznamenala mluvčí s tím, že výkopové práce budou probíhat na chodnících, které se po skončení prací také opraví. Kanalizační řad v Rašínově ulici byl v nevyhovujícím stavu a docházelo zde k častým haváriím. Rekonstrukce se dotkla ulice v celé její délce. Náklady na tuto rekonstrukci dosáhly 22,9 milionu korun bez daně.

Burza drahých kamenů bude v hale Elim

Písek - Předvánoční burza minerálů, drahých kamenů, šperků a fosilií tradičně připadá na druhou prosincovou sobotu. Ani letos tomu nebude jinak a tato oblíbená akce se uskuteční v sobotu 10. prosince. Jedná se o největší akci svého druhu v jižních Čechách. Těší se velkému zájmu návštěvníků i vystavovatelů, mezi kterými najdete jak amatérské sběratele, tak profesionální firmy zabývající se prodejem a zpracováním minerálů. 25. ročník burzy se právě kvůli její velikosti koná ve velkém sále haly Elim na Výstavišti. Dorazit můžete mezi 9. a 14. hodinou, vstupné činí pro dospělé 20 a pro děti 10 korun. Bude připraveno velké množství zajímavých ukázek sbírkových minerálů, surových i zpracovaných drahých a ozdobných kamenů, šperků, bižuterie a nejrůznějších dekoračních předmětů.