„Loni sochy představily atributy, kterými se současný Písek díky svému vývoji pyšní, například město kultury či škol. Nyní tato písková díla půjdou zpět ke kořenům, ze kterých město vyrostlo,“ řekla Edita Kučerová z odboru školství a kultury.

Letošní koncepce je dílem Tomáše Žižky a týmu písecké Sladovny a navazuje na dramaturgii připravované akce Pískoviště. Díla s alegorickým námětem „Písek, město z písku na vodě“ ztvární pět prvků mytopoetického příběhu o založení Písku – pět neviditelných sil vedoucích ke vzniku města, kde se cesta vody spojila s dílem lidí.

Práce na sochách začaly v pondělí, kdy na náplavku dorazila první zhruba třicetitunová fůra speciálního písku. Sochy opět vznikají pod rukama zkušených sochařů Josefa Faltuse a Mariana Maršálka. "Umělci začali hutnit jemný štukový písek do pyramid zpevněných dřevěnými pražci. Následně pak bednění budou postupně odebírat a směrem shora dolů vyřezávat originální třímetrová díla,“ uvedla Edita Kučerová. Tvorba jedné sochy zabere umělcům až čtyři dny.

Otevření galerie pod širým nebem je plánováno na pátek 21. května v odpoledních hodinách. Proběhne ale bez vernisáže a navazující akce Pískoviště, která byla přesunuta na závěr letních prázdnin. Za příznivých podmínek zůstanou sochy volně ke zhlédnutí do podzimu 2021.