„Chceme touto výstavou představit veřejnosti nová díla, o která se rozšířila muzejní sbírka výtvarného umění za posledních několik let," informovala kurátorka výtvarných sbírek Irena Mašíková Konštantová.

Výtvarná sbírka  zahrnuje hodně přes šest tisíc originálních děl pozoruhodné kvality, která  jsou však uložena  v depozitáři. Veřejnost má příležitost je vidět právě pouze prostřednictvím těchto výstav. „Je škoda, že tak kvalitní díla  vidí veřejnost jen jednou za mnoho let. Myslím, že Písek jako kulturní a historické město by si zasloužil stálou galerii, kde by mohla být tato díla  častěji prezentována," podělila se o svůj názor  jedna z návštěvnic výstavy Zdeňka Burdová.

Ve sbírce převažují díla regionálních tvůrců nebo autorů, kteří v Písku či jeho okolí tvořili a svými díly se města  dotkli. „Vedle obrazů  to jsou  i užitné předměty běžného života jako hodiny, sklo, porcelán, keramika, kov, dřevo a jiné materiály," doplnila Irena Mašíková Konštantová.
Na současné výstavě mohou návštěvníci vidět například obrazy  Václava Šebele, Jaroslava Maliny, Josefa Tokštejna, Tomáše Vosolsobě, Svatopluka Máchala  nebo oleje na plátně z cyklu Modrobílé krajiny a Z cest po Kubě Oldřicha Smutného. František Roman Dragoun je připomenut obrazem Cesta do Kestřan a písecký rodák Radek Pilař obrazem Krajina u Putimi z roku 1960. Nemohou chybět ani grafiky výtvarníka Františka Doubka.

Obraz Útěk do Egypta je z roku 1972 a je dílem píseckého amatérského výtvarníka Miloslava Růžičky. Jsou zde i velkorozměrová plátna z dílny Václava Daneše. Na výstavě je zastoupen rovněž písecký sochař Jan Novotný řezanými reliéfy Cesta ke svobodě a Sv. Antonín Paduánský.