Protestní akci zemědělců, kterou chtějí upozornit na likvidační škrty státních podpor, pocítí ve středu dopoledne také řidiči na Písecku.

„Není nás tolik, abychom zorganizovali masivní demonstraci v Praze. Rozhodli jsme se proto pro protestní akci pojezdem zemědělské techniky. Na Písecku se kolony zhruba deseti zemědělských strojů vydají na dva hlavní tahy z Písku na České Budějovice a z Tábora na Písek," sdělil Václav Varous z regionální agrární komory.

Proč se zemědělci zlobí? Nelíbí se jim likvidační škrty ministra financí. „Dotaci úroků z úvěrů z Podpůrného garančního a lesnického fondu škrtl úplně. Miliardu a šest set milionů korun chce ušetřit na zrušení zelené nafty. Chystá i další škrty. To jsou ale peníze, které zemědělcům budou chybět a budou to muset promítnout do zdražení výrobků. Okolní státy však neškrtají a naše konkurenceschopnost  tak opět klesne. Produkce od vstupu do Unie klesá. U prasat a drůbeže je to katastrofální, produkce skotu se ještě drží, ale i tam je to špatné," zdůraznil Václav Varous.

Stát zemědělcům vrací v rámci takzvané zelené nafty spotřební daň. Na litru tak získají kolem šesti korun. „Spotřební daň používá stát na opravy silnic, my ale devadesát procent nafty projedeme na polích," argumentuje Václav Varous.

Pokud bude premiér Petr Nečas  se zemědělci jednat, jsou ochotni protest odvolat i na posledních chvíli.